reklama

Smer za 4 a Sieť za 2

Štát vo svojej postate musí zabezpečiť len vlastnú zvrchovanosť a vynútiteľnosť svojho práva. Všetko ostatné ako napríklad školstvo zdravotníctvo alebo sociálny systém si môžu zabezpečiť občania sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Preto by otázky obrany a medzinárodnej bezpečnosti by mali byť dôležitými kritériami pri hodnotní volebných programov politických strán pred nadchádzajúcimi voľbami. Preto sme pre vás zhodnotili volebné programy strán ktoré majú reálnu šancu dosiahnuť hranicu zvoliteľnosti v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a obrany. Jednotlivé programy sú hodnotené známkami od 1 do 5 pričom najlepšie hodnotenie je 1. Hodnotenia sú zoradené od najhoršieho k najlepšiemu.

SNS

Volebný program SNS v oblasť obrana a medzinárodná bezpečnosť. Pôsobí značne dezorientovane a bez jasného smerovania v ktorom je podprahovo schovaná orientácia SNS na Rusko. Z konkrétnych opatrení SNS ako jediná deklaruje navýšenie početnosti OS SR. Celkov však volebný program SNS svojim odklonom od súčasného zahraničnopolitického rámca v ktorom definuje Slovensko svoju bezpečnosť predstavuje ohrozenie bezpečnosti SR a jej obyvateľov. To vyslúžilo SNS posledné miesto v našom hodnotení

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celkové hodnotenie: 5

Smer

Najväčšia politická strana nepredstavila svoj volebný program a obmedzila sa na definovanie svojich programových priorít v rámci ktorých sa na 2 mieste umiestnila vonkajšia a vnútorná bezpečnosť bez konkretizácie napĺňania tejto priority. Tým sa potvrdzuje akési verejne tajomstvo že strana Smer sa nepripravuje na budúce vedenie rezortu obrany a predpokladá sa že ho prenechá svojmu budúcemu koaličnému partnerovi.

Celkové hodnotenie 4

Hodnoty v grafe sú obrátenou hodnotou hodnotenia programov (čim vyššie hodnotenie tým lepšie)
Hodnoty v grafe sú obrátenou hodnotou hodnotenia programov (čim vyššie hodnotenie tým lepšie) (zdroj: Vladimír Bednár)

SMK

Volebný program SMK sa podľa očakávania venuje problematike obrany a medzinárodnej bezpečnosti len okrajovo. Tradične kladie doraz na obrannú spoluprácu v rámci V4. Program je však malo konkrétny a neprináša žiadne nové návrhy riešení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkové hodnotenie 4

OĽaNO – Nova

Volebný program strán OĽaNO – Nova sa v oblasti obrany a medzinárodnej bezpečnosti obmedzil len na jeden bod. Strany OĽaNO – Nova sa zaviazali že výrazne návršia rozpočet na obranu.

Celkové hodnotenie 4

KDH

Volebný program KDH pre oblasť obrany a medzinárodnej bezpečnosti je veľmi všeobecný a malo konkrétny. Jedinou výnimkou vynímajúcou sa zo všeobecnosti je deklarovanie navŕšenia výšky financovania rezortu obrany na 2 % HDP do roku 2025. Program KDH sa vyhol aj konkretizovaniu zahraničnej bezpečnostnej politiky SR. Zvýraznený však bol doraz na rozvoj vzťahov v rámci krajín V4. Celkovo sa ľuďom ako Peter Švec ktorý sa podieľali na tvorbe časti programu venovanej obrane a medzinárodnej bezpečnosti podarilo pripraviť len priemerný program.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkové hodnotenie 3

SAS

Napriek tomu že strana SAS sa v prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti jej volebný program pre obrasť obrany je rozsiahly a veľmi konkrétny. Nie je náhodou že časť myšlienok kopíruje výstupy CEPI. SAS ako jediná strana sa otvorene hlási k vojenskému medzinárodnému úsiliu na stabilizovanie situácie v Sýrii, Iraku a Líbyi. Rovnako sa SAS hlási k zachovaní silného transatlantického spojenectva medzi USA a Európou a zastavení prehlbovania rozdielov v ich vojenských spôsobilostiach. SAS ak jediná z politických stráv vyhradila samostatnú časť programu Ozbrojeným silám kde načrtla aj konkrétne opatrenia na ich reformu a modernizáciu v ktorej chce pokračovať ( napr. redukciu 2 veliteľstiev na 1 a podobne). Program sa však vyhol konkrétnej špecifikácie výšky výdavkov na obranu. Tradične sa program SAS venuje transparentnosti financovaniu rezortu obrany a vojenského spravodajstva. Mimo týchto dvoch oblastí však program neprináša nové riešenia. Taktiež sa nevyhol populistickému zdôrazňovaniu úlohy OS SR pri plnený asistenčných úloh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkové hodnotenie 2

Sieť

Napriek tomu že sa strana Sieť pripravovala v tomto volebnom období v otázkach obrany a medzinárodnej bezpečnosti pod vedením Ivana Máčovského najkomplexnejšie zo všetkých strán nepodarilo sa jej tuto snahu odpovedajúco pretransformovať do volebného programu. Strana Sieť na rozdiel od iných hodnotených strán potrebu účelnej zachovania kontinuity. Rovnako ako SAS a Most deklaruje potrebu aktualizovania strategických dokumentov a hlási sa k zabezpečeniu rastu výdavkov na obranu v súlade s medzinárodnými záväzkami SR. Ako jediná politická strana vyhradila strana Sieť samostatnú časť svojho programu otázkam obrannej legislatívy a znovuoživeniu domáceho obranného priemyslu. V oblasti modernizácie ozbrojených síl ako jediná strana stanovuje konkrétnu prioritu – modernizáciu pozemných síl. Program Siete napriek tomu že pôsobí najprogresívnejšie je malo konkrétny a otvorený.

Celkové hodnotenie 2

Most – Híd

Most ako jediná strana dokázal vo svojom volebnom programe jasne a otvorene skonštatovať že Štát sa má sústrediť na poskytovanie kvalitných verejných statkov (obrana, bezpečnosť, právo a poriadok). Rovnako sa od Mostu očakávalo kvalitné spracovanie časti programu venovanej medzinárodných vzťahom kde sa očakával silný vplyv Františka Šebeja, ale z samotnému programu badať aj vplyv CENNA. Most ako jediná strana z hodnotených do svojho programu zahrnula jasne a konzistentné stanovisko k Ukrajine a označuje Rusko za strategického protivníka. Most taktiež ako jediný sa hlási k strategickému partnerstvu USA a Slovenska. Most sa rovnako hlási k záväzku SR dosiahnuť v roku 2020 1,6 % podiel výdavkov na obranu na HDP. Žiaľ očakávané (chýbajúci odborný potenciál) sa Most sa už tak podrobne nevenoval obrannej politike a budúcnosti ozbrojených síl. Napriek tomuto sa Most tesne umiestnil na 1 mieste.

Celkové hodnotenie 2

Žiaľ žiadna z politických strán si nevyslúžila najlepšie hodnotenie. Ak by vznikol program ktorý by bol progresívny ako program Siete, priamy a konkrétny ako SAS a zahraničnopoliticky zorientovaný ako program Mostu zaslúžil by si 1. Hodnotenie volebných programov z hľadiska obrany a bezpečnosti ten najpravdepodobnejší scenár ktorý nastane po voľbách v marci je zároveň pre Slovensko najhorší. Súčasné prieskumy favorizujú do úlohy zostavovateľa budúcej vlády stranu Smer, ktorá však bude potrebovať koaličného partnera, pričom najpravdepodobnejším parterom bude SNS. Tomu by pravdepodobne pripadlo aj vedenie rezortu obrany. A tak za vedenie rezortu obrany by boli zodpovedne 2 strany z najhorším volebným programom v tejto oblasti.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  68x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu