reklama

Je korupcia najväčší problém ministerstva obrany?

Nový minister v krátkom čase po sebe zvolal tri tlačové konferencie, kde prezentoval kauzy pochybného vynakladania finančných prostriedkov pri modernizácii Mi-17, nákupu predražených nafukovacích člnov bez motorov alebo služieb, ktoré sa pravdepodobne nikdy nerealizovali. Mnohí z nás si už zvykli na korupčné pondelky na MO, a ak by budúci týždeň neprišlo odhalenie nového mrhania finančných prostriedkov predchádzajúcej vlády, ich týždeň by bol ochudobnený, avšak aj keď je korupcia na MO nesporne vážny problém, tieto prípady sú zároveň ukážkou podstatne väčšieho problému, o ktorom ministerstvo obrany mlčí. Ten problém je vhodné pomenovať výstižným menom, a tým je pomalá likvidácia ozbrojených síl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

 

Zdajú sa vám tieto slová prisilné? Skúste počítať so mnou. Podľa slov ministra obrany 24 nafukovacích člnov ešte z čias Československej ľudovej armády, ktoré už boli také staré, že sa doslovne rozpadli, má nahradiť šestica nových člnov bez motorov, pričom len pre ženijný prápor by ich bolo potreba 3x toľko a ďalšia šestica člnov by určite našla uplatnenie v ženijných rotách, brigád pozemného vojska. 15 modernizovaných vrtuľníkov má prevádzkovať 900 ľudí prešovského krídla, pričom prápor amerického vojskového letectva s 24 vrtuľníkmi má menej ako 400 vojakov, vzdušný bojový element expedičnej jednotky americkej námornej pechoty má dokonca viac ako 40 vrtuľníkov a lietadiel, ktoré zabezpečuje iba 300 príslušníkov US Marines. Ak by niekto nemal rád príklady z USA, tak vrtuľníkový pluk Československej ľudovej armády mal v roku 1989 viac ako 40 vrtuľníkov pri skoro rovnakom počte personálu ako prešovské krídlo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby tohto bezútešnému stavu nebolo dosť, aj keď vrtuľníky prejdú modernizáciou a ich životnosť sa predĺži nie o 5 ale o 10 rokov, bude potrebné už o 10 rokov nakúpiť nové vrtuľníky, ktoré budú rádovo drahšie ako spomínaná modernizácia (ktovie prečo rovnako staré vrtuľníky z tých istých výrobných sérii radšej Česi vymenili za nové, ako by ich mali draho modernizovať J). Tento problém sa netýka len vrtuľníkov alebo člnov, ale v horizonte 15 rokov prakticky celých ozbrojených síl. Súčasnú armádu tak možno prirovnať k dopravnej firme, ktorá nemá pre všetkých svojich vodičov kamióny a aj tie, ktoré má, sú zastaralé a bude ich potrebné nahradiť a manažment ani netuší kde na to zoberie a nemá ani odvahu prepustiť prebytočných vodičov. Aj keď nová vládna moc deklaruje otvorenosť rezortu ako svoju prioritu, tejto téme sa vyhýba rovnako ako súčasná opozícia, ktorá nekompetentným vedením ministerstva obrany túto situáciu z väčšej časti zavinila. Deklarácie typu „keď nebude korupcia, bude dostatok zdrojov pre obnovu spôsobilosti“ sú vytrhnuté z reality a nevyriešia problém chýbajúcich stoviek miliónov eur. Neopätovaná ochota podporiť medzinárodné zdieľanie spôsobilostí neodstráni miliardový vnútorný deficit rezortu obrany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Donedávna bolo možné tento vývoj zvrátiť z vnútorných zdrojov rezortu. Avšak po tom, čo sa zrútili všetky, dokonca aj krátkodobé plány rezortu obrany vďaka decimovaniu rozpočtu ministerstva obrany predchádzajúcou vládou, bude potrebné hľadať iné metódy riešenia tohto problému, pričom sa núkajú 3 možné spôsoby. Sú nimi navŕšenie rozpočtu rezortu obrany, redukcia ozbrojených síl a nakoniec iné spôsoby získavania zdrojov. Keďže súčasnej vláde chýba z objektívnych dôvodov ochota viesť zodpovednú politiku plánovania obranných zdrojov a rovnako z rovnakých dôvodov nebude akceptovateľná ani zásadná redukcia ozbrojených síl, riešením zostáva hľadať iné spôsoby obstarávania s využitím zdrojov mimo rezortu. Ako by mohlo také riešenie vyzerať sa môžete dočítať napríklad tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakoniec zostáva už len skonštatovať, že aj keď by sa mohlo zdať, že tento článok kritizuje súčasne vedenie rezortu, netreba to tak vnímať. Aj keď naozaj reálne neexistuje intelektuálny potenciál a ani elementárna ochota riešiť tento problém súčasnou vládnou mocou, neznamená to automaticky kritiku súčasného vedenia. Popri „odborníkoch“ SMERu, ktorý riešili tento problém už spomínaným decimovaním rozpočtu MO a tým, že možno až polovicu smiešne malých zdrojov premrhali, vyzerá aj „manažér z hypermarketu“ ako ťažký profesionál a to mu pritom na zlepšenie pomerov v rezorte stačí aby neurobil absolútne nič, len každý pondelok zverejniť ďalší škandál a tým dať jasné najavo, že doba korupcie sa končí. A to je taký veľký skok oproti predchádzajúcej vláde, že to stojí za povšimnutie.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  68x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu