Ozbrojené sily v podaní SMERu = sociálny podnik

Autor: Vladimír Bednár | 10.2.2013 o 16:12 | (upravené 18.5.2014 o 16:39) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  504x

Keď sa pred viac ako 10 rokmi začala reforma ozbrojených síl smerom k profesionálnej armáde, vtedajší minister obrany ale aj náčelník generálneho štábu často používali vetu „Nepotrebujeme cvičiť vojakov v zametaní alebo škrabaní zemiakov“. Doba sa však mení. Nedávno minister obrany spolu s ministrom prace a sociálnych veci oznámil, že sa chystáme cvičiť vojakov v zbere dreva a triedení odpadu! Zdá sa vám to správne ?

 

 

Vojaci. Presne tí budú prví „respondenti“ (ako to nazval minister práce a sociálnych veci) projektu dobrovoľná vojenská služba, pretože dobrovoľná vojenská služba nemá prívlastok vojenská len preto, že to dobre znie. Myšlienka aktívnych záloh, o ktoré sa minister Glváč usiluje samozrejme nie je jeho. Už v roku 2000, keď vznikal Model 2010, teda koncepcia moderných ozbrojených síl, na základe ktorých sme vybudovali súčasné profesionálne ozbrojené sily, predpokladala budovanie záloh. Pretože naše malé ozbrojené sily disponujúce približne 13 500 vojakmi nie sú schopné adekvátne zareagovať na celú škálu hrozieb hroziacich Slovenskej republike. Vtedajšie odhady hovorili, že na ochranu Slovenskej republiky je potrebných približne 60 000 vojakov a ich časť mali dodať práve aktívne zálohy. Reforma ozbrojených síl realizovaná za druhej vlády SDKÚ, ktorá úspešne vybudovala moderné ozbrojené sily, zaznamenala žiaľ aj neúspechy a jedným z nich bolo nezavedenie aktívnych záloh. Zdá sa teda, že súčasnú snahu vedenia rezortu obrany (aj keď pôvod myšlienky znižovania nezamestnanosti cestou dobrovoľnej vojenskej služby bude asi u Róberta Fica) možno len schváliť. Problémom je však obsah pojmu.

Pre tých, čo si nevedia naplniť pojem aktívne zálohy skúste si predstaviť nasledujúce. Medzi pilotom dopravného lietadla, vodičom nákladného automobilu, záchranárom, vojenským psychológom, vojenským personalistom, právnym poradcom veliteľa práporu, obsluhou digitálneho tlačového systému jednotky PSYOPS a ich civilným ekvivalentom sú len malé odborné rozdiely. Preto nie je potrebné vycvičiť a trvalo platiť vojenského profesionála, ktorý má takéto schopnosti, ale stačí viesť evidenciu osôb, ktoré majú takúto odbornosť a len doplniť ich vzdelanie krátkym vojenským výcvikom a jeho pravidelným udržiavaním, ktoré je zaplatené mzdou ekvivalentnou mzde týchto vysoko odborných pracovníkov. A tu je zásadný rozdiel medzi v súčasnej dobe prezentovanou dobrovoľnou vojenskou službou a aktívnymi zálohami. Odbornosti, ktoré som vymenoval a aj nevymenoval, sú vysokošpecializované a vysoko kvalifikované. Nejde o nezamestnaných odkázaných na dávku v hmotnej núdzi. Namiesto toho minister obrany spolu so svojím kolegom z rezortu práce a sociálnych veci hovorí, že vojakov dobrovoľnej vojenskej služby budeme cvičiť v zbere dreva a triedení odpadu. Zdá sa teda, že dobrovoľná vojenská služba v takej podobe aká bola doteraz prezentovaná, nie je nič iné ako spôsob ako znovu oživiť sociálne podniky.

Už tie predchádzajúce neboli efektívne a často krát išlo len o podvod. Tento krát však budeme budovať sociálne podniky na štátnej úrovni a za výrazne vyššie peniaze, pričom  ich kontrola a efektivita bude ešte ťažšie kontrolovateľná. Veď dianie v armáde je, ako sme si už zvykli, oveľa jednoduchšie utajiť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?