Kone a milenky

Autor: Vladimír Bednár | 24.3.2014 o 17:22 | (upravené 18.5.2014 o 15:30) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  457x

Koncom 20 rokov, 20 storočia v hornej komore parlamentu spojeného kráľovstva zaznela reč jedného s lordov o tom že nie je ospravedlniteľné vynaložiť na nákup stíhacieho lietadla 50 000 libier (v dnešných cenách cca 19 mil. eur) a že vynakladanie takejto sumy je pochopiteľné len ak ich vynakladá  starší výstredný pán na dostihy a mladé milenky.

 

V auguste 2011 na konferencii Hodnotíme Obranu František Šebej prezentoval v diskusii myšlienku, že sa často stretáva v zahraničných komentároch s tézou že moderne zbrojné systémy  ako napríklad lietadlá F35 budú pre svoju cenu pre väčšinu krajín nedostupné. Slovensko sa podľa neho bude musieť zmieriť s tým že bude patriť k  krajinám pre ktoré takéto obranné technológie sú nedostupné.

Napriek tomu že Františka Šebeja radím k tým pár slovenským politikom ktorý sa skutočne rozumejú zahraničnej politike. Toto jeho vyjadrenie som musel odsúdiť nesúhlasným kývaním hlavou a nespokojným hmkaním. František transparente priznal že táto myšlienka je prevzatá. Vrchol svojej popularity dosiahla pred 10 rokmi a bola populárna najme v Európe. Táto myšlienka však bola chybná.

V súčasnej dobe Slovenská vláda pripravuje prenájom lietadiel Gripen. Gripen je naozaj dobrý stroj avšak jeho obstaranie by bola chyba. Gripen je lietadlo 4,5 generácie a napriek tomu že sa v okolitých krajinách vykonáva skvelú pracú jeho kúpa bola na mieste pred 10 rokmi. Nemôže konkurovať lietadlu 5 generácie. Môžeme síce akceptovať názor súčasného vedenia rezortu obrany že Gripen je najlačnejšie riešenie čo mimochodom nie je, avšak toto tvrdenie nemusí byť pravda ani v porovnaní s F 35. Napríklad z porovnávania nákladov na 35 ročnú prevádzku 58 Gripenov NG vrátané nákladov na infraštruktúru a výzbroj a 52 F35  za rovnakých podmienok v Nórsku vyšiel ako lacnejší práve papierovo drahši F 35. Napriek pochybnostiam o objektívnosti tohto porovnania prezentovanými výrobcom Gripenu rozdiel medzi cenou Gripenu a F 35 nie je taký veľký ako by sa mohlo zdať aj pri iných porovnávaniach. Napríklad ak by Česko prevádzkovalo Gripeny spomenutých 35 rokov zaplatí za jedno lietadlo 200 mil. eur a to pri skoro polovičnom nálete na stroj aký je bežný v Nórsku čo sa samozrejme odrazí aj na nákladoch. Stále sme do tých spomenutých 200 mil. nezarátali náklady na infraštruktúru a výzbroj a to pri moderných lietadlách sú ďalšie desiatky miliónov eur...

Ak sú prevádzkové náklady na Gripeny a F 35 porovnateľné. To čo porovnateľné však naozaj nie je, je kvalita týchto lietadiel. Napriek faktu že tieto lietadla sa nikdy v súbojoch nestretli je možné si rozdiel v ich kvalite predstaviť na základe cvičných súbojoch ktoré dosiahli F22 Raptory voči F 15, F 16 alebo Eurofighteroch. Tam pomer cvičných zostrelov Raptorov voči iným lietadlám dosiahol hodnoty väčšej ako 60:1.

V čase keď spomenutý lord prednášal príhovor o dostihoch a milenkách, anglické firmy pracovali na vývoji technológii pre lietadla Hurican a Spitfire ktorými o  15 rokov bojovali Angličania proti Fašistickej hrozbe. Pritom v čase keď anglickým parlamentom znela reč o dostihoch a milenkách si len málo ľudí dokázalo plne uvedomiť potrebu nových obranných technológií. V tom čase si väčšina politikov rovnako ako dnes  myslela že Európe nebude hroziť vojna minimálne 50 rokov.

Dnes aj najzaslepenejší politici sú konfrontovaný s fenoménom agresívnej expanzie Ruska. Ešte výraznejšia hrozba sa rysuje ešte ďalej na východe kde v týchto dňoch Čína predniesla územné nároky proti ďalšej krajine a to Indonézii. Príklad Ukrajiny zároveň jasne potvrdzuje fakt že najprv krajina musí zabezpečiť svoju obranu sama a až potom sa môže spoliehať na  svojich spojencov. Preto naši politici musia jasne opustiť alibistické zmýšľanie v oblasti obrany a začať tento problém skutočne riešiť. Musia konečne prestať myslieť na konské polo na štrbskom plese a bozkanie mileniek v športovom BMV.

 

Apropo:

13.Marca. Poľské ministerstvo obrany oznámilo že hodlá zakúpiť až 64 bojových lietadiel 5 generácie, F35. Nové stroje majú byť dodané v období rokov 2021 - 2030 a mali by nahradiť stíhacie Migy 29A a útočné Su-22M4.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?