Kone a milenky

Autor: Vladimír Bednár | 24.3.2014 o 17:22 | (upravené 18.5.2014 o 15:30) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  476x

Koncom 20 rokov, 20 storočia v hornej komore parlamentu spojeného kráľovstva zaznela reč jedného s lordov o tom že nie je ospravedlniteľné vynaložiť na nákup stíhacieho lietadla 50 000 libier (v dnešných cenách cca 19 mil. eur) a že vynakladanie takejto sumy je pochopiteľné len ak ich vynakladá  starší výstredný pán na dostihy a mladé milenky.

 

V auguste 2011 na konferencii Hodnotíme Obranu František Šebej prezentoval v diskusii myšlienku, že sa často stretáva v zahraničných komentároch s tézou že moderne zbrojné systémy  ako napríklad lietadlá F35 budú pre svoju cenu pre väčšinu krajín nedostupné. Slovensko sa podľa neho bude musieť zmieriť s tým že bude patriť k  krajinám pre ktoré takéto obranné technológie sú nedostupné.

Napriek tomu že Františka Šebeja radím k tým pár slovenským politikom ktorý sa skutočne rozumejú zahraničnej politike. Toto jeho vyjadrenie som musel odsúdiť nesúhlasným kývaním hlavou a nespokojným hmkaním. František transparente priznal že táto myšlienka je prevzatá. Vrchol svojej popularity dosiahla pred 10 rokmi a bola populárna najme v Európe. Táto myšlienka však bola chybná.

V súčasnej dobe Slovenská vláda pripravuje prenájom lietadiel Gripen. Gripen je naozaj dobrý stroj avšak jeho obstaranie by bola chyba. Gripen je lietadlo 4,5 generácie a napriek tomu že sa v okolitých krajinách vykonáva skvelú pracú jeho kúpa bola na mieste pred 10 rokmi. Nemôže konkurovať lietadlu 5 generácie. Môžeme síce akceptovať názor súčasného vedenia rezortu obrany že Gripen je najlačnejšie riešenie čo mimochodom nie je, avšak toto tvrdenie nemusí byť pravda ani v porovnaní s F 35. Napríklad z porovnávania nákladov na 35 ročnú prevádzku 58 Gripenov NG vrátané nákladov na infraštruktúru a výzbroj a 52 F35  za rovnakých podmienok v Nórsku vyšiel ako lacnejší práve papierovo drahši F 35. Napriek pochybnostiam o objektívnosti tohto porovnania prezentovanými výrobcom Gripenu rozdiel medzi cenou Gripenu a F 35 nie je taký veľký ako by sa mohlo zdať aj pri iných porovnávaniach. Napríklad ak by Česko prevádzkovalo Gripeny spomenutých 35 rokov zaplatí za jedno lietadlo 200 mil. eur a to pri skoro polovičnom nálete na stroj aký je bežný v Nórsku čo sa samozrejme odrazí aj na nákladoch. Stále sme do tých spomenutých 200 mil. nezarátali náklady na infraštruktúru a výzbroj a to pri moderných lietadlách sú ďalšie desiatky miliónov eur...

Ak sú prevádzkové náklady na Gripeny a F 35 porovnateľné. To čo porovnateľné však naozaj nie je, je kvalita týchto lietadiel. Napriek faktu že tieto lietadla sa nikdy v súbojoch nestretli je možné si rozdiel v ich kvalite predstaviť na základe cvičných súbojoch ktoré dosiahli F22 Raptory voči F 15, F 16 alebo Eurofighteroch. Tam pomer cvičných zostrelov Raptorov voči iným lietadlám dosiahol hodnoty väčšej ako 60:1.

V čase keď spomenutý lord prednášal príhovor o dostihoch a milenkách, anglické firmy pracovali na vývoji technológii pre lietadla Hurican a Spitfire ktorými o  15 rokov bojovali Angličania proti Fašistickej hrozbe. Pritom v čase keď anglickým parlamentom znela reč o dostihoch a milenkách si len málo ľudí dokázalo plne uvedomiť potrebu nových obranných technológií. V tom čase si väčšina politikov rovnako ako dnes  myslela že Európe nebude hroziť vojna minimálne 50 rokov.

Dnes aj najzaslepenejší politici sú konfrontovaný s fenoménom agresívnej expanzie Ruska. Ešte výraznejšia hrozba sa rysuje ešte ďalej na východe kde v týchto dňoch Čína predniesla územné nároky proti ďalšej krajine a to Indonézii. Príklad Ukrajiny zároveň jasne potvrdzuje fakt že najprv krajina musí zabezpečiť svoju obranu sama a až potom sa môže spoliehať na  svojich spojencov. Preto naši politici musia jasne opustiť alibistické zmýšľanie v oblasti obrany a začať tento problém skutočne riešiť. Musia konečne prestať myslieť na konské polo na štrbskom plese a bozkanie mileniek v športovom BMV.

 

Apropo:

13.Marca. Poľské ministerstvo obrany oznámilo že hodlá zakúpiť až 64 bojových lietadiel 5 generácie, F35. Nové stroje majú byť dodané v období rokov 2021 - 2030 a mali by nahradiť stíhacie Migy 29A a útočné Su-22M4.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?