BMD v rukách ozbrojencov

Autor: Vladimír Bednár | 16.4.2014 o 16:24 | (upravené 18.5.2014 o 13:52) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  974x

Média každý deň informujú o dianí na Ukrajine. Nie vždy objektívne avšak verím že podľa svojich možnosti. Jednou z dnešných správ ktoré výrazne rezonovali sú informácie o bojových vozidlách s ruskou vlajkou v Slovjansku.

Na fotografiách a videách ktoré začali šíriť média je vidieť 6 obrnených vozidiel a to obrnený transportér pre vysádkové jednotky BTR-D v počte 3 ks. bojové výsadkové vozidlo BMD-1 v počte 1 ks.  Bojové výsadkové vozidlo BMD-2 v počte 1 ks a samohybný mínomet na podvozku BTR-D, 2S9 Nona v počte 1 ks.

 

BTR-D v uliciach Kramatorska

 

BTR-D v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Nesúrodá skupina 6 obrnených vozidiel 4 rozličných typov žiadnom prípade nepredstavuje dobre organizovanú skupinu profesionálnych vojakov. V tomto prípade ide o ozbrojené vozidlá ktoré boli uložené, alebo boli premiestňované a počas presunu ich získali kombatanti, poprípade ide o dezertérov pravdepodobne od 25. Samostatnej Dnepropetrovskej výsadkovej brigády sídliacej v Hvardiiške neďaleko Slovjanska.

 

Z pravej strany:  BTR-D, BMD-1 a 2S9 Nona v uliciach Kramatorska

Z pravej strany: BTR-D, BMD-1 a 2S9 Nona v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Napriek tomu že v tomto prípade média správne informujú že ide o ozbrojencom je si stále treba uvedomiť že napriek faktu že v tomto prípade nejde o ruských vojakov ako na Kryme je potrebné presne popisovať situáciu a nevytvárať ďalšie dezinformácie k tejto téme. Zároveň však treba jasne uviesť že za tento stav nesie plnú zodpovednosť Kremeľ. Svojou podporov Janukoviča a anexiou Krymu destabilizoval celu Ukrajinu a dôsledkom je vrastajúce napätie v celej Ukrajine.

 

Z pravej strany: BTR-D, BMD-2 a opäť BTR-D v uliciach Kramatorska

Z pravej strany: BTR-D, BMD-2 a opäť BTR-D v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Ak sa dnes objavuje ťažká výzbroj v rukách ozbrojencov je treba jasne povedať že títo ozbrojenci sa jej len veľmi ťažko vzdajú bez boja. Zároveň si je treba uvedomiť že Ukrajina ma v skladoch uložený značný zbrojný arzenál. Napríklad v ozbrojených silách Ukrajiny slúži okolo 680 tankov, ale ďalších 2000 tankov je uložených v skladoch. Uložená výzbroj sa môže rovnako a v prípade Sýrie stať základom výzbroje kombatantov. Ich potenciálne aj len obmedzené vyzbrojenie ťažkými zbraňami zvyšuje riziko plno-profilového konfliktu tak ako to vidíme v Sýrii.

Ak by taká situácia nastala je namieste sa začať pýtať ako chcú naše hranice zabezpečiť slovenské Ozbrojené sily. 5 mechanizovaných prápor na to stačiť nebude.

Každý z nich v najlepšom prikryje len 5 km hraníc.

 

 

17.4.2014 Ukrajinský prezident rozpustil 25. Samostatnú Dnepropetrovskú výsadkovú brigádu v reakcii na tento a ďalší podobný incident.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?