BMD v rukách ozbrojencov

Autor: Vladimír Bednár | 16.4.2014 o 16:24 | (upravené 18.5.2014 o 13:52) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  942x

Média každý deň informujú o dianí na Ukrajine. Nie vždy objektívne avšak verím že podľa svojich možnosti. Jednou z dnešných správ ktoré výrazne rezonovali sú informácie o bojových vozidlách s ruskou vlajkou v Slovjansku.

Na fotografiách a videách ktoré začali šíriť média je vidieť 6 obrnených vozidiel a to obrnený transportér pre vysádkové jednotky BTR-D v počte 3 ks. bojové výsadkové vozidlo BMD-1 v počte 1 ks.  Bojové výsadkové vozidlo BMD-2 v počte 1 ks a samohybný mínomet na podvozku BTR-D, 2S9 Nona v počte 1 ks.

 

BTR-D v uliciach Kramatorska

 

BTR-D v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Nesúrodá skupina 6 obrnených vozidiel 4 rozličných typov žiadnom prípade nepredstavuje dobre organizovanú skupinu profesionálnych vojakov. V tomto prípade ide o ozbrojené vozidlá ktoré boli uložené, alebo boli premiestňované a počas presunu ich získali kombatanti, poprípade ide o dezertérov pravdepodobne od 25. Samostatnej Dnepropetrovskej výsadkovej brigády sídliacej v Hvardiiške neďaleko Slovjanska.

 

Z pravej strany:  BTR-D, BMD-1 a 2S9 Nona v uliciach Kramatorska

Z pravej strany: BTR-D, BMD-1 a 2S9 Nona v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Napriek tomu že v tomto prípade média správne informujú že ide o ozbrojencom je si stále treba uvedomiť že napriek faktu že v tomto prípade nejde o ruských vojakov ako na Kryme je potrebné presne popisovať situáciu a nevytvárať ďalšie dezinformácie k tejto téme. Zároveň však treba jasne uviesť že za tento stav nesie plnú zodpovednosť Kremeľ. Svojou podporov Janukoviča a anexiou Krymu destabilizoval celu Ukrajinu a dôsledkom je vrastajúce napätie v celej Ukrajine.

 

Z pravej strany: BTR-D, BMD-2 a opäť BTR-D v uliciach Kramatorska

Z pravej strany: BTR-D, BMD-2 a opäť BTR-D v uliciach Slovjanska (SITA/AP)

Ak sa dnes objavuje ťažká výzbroj v rukách ozbrojencov je treba jasne povedať že títo ozbrojenci sa jej len veľmi ťažko vzdajú bez boja. Zároveň si je treba uvedomiť že Ukrajina ma v skladoch uložený značný zbrojný arzenál. Napríklad v ozbrojených silách Ukrajiny slúži okolo 680 tankov, ale ďalších 2000 tankov je uložených v skladoch. Uložená výzbroj sa môže rovnako a v prípade Sýrie stať základom výzbroje kombatantov. Ich potenciálne aj len obmedzené vyzbrojenie ťažkými zbraňami zvyšuje riziko plno-profilového konfliktu tak ako to vidíme v Sýrii.

Ak by taká situácia nastala je namieste sa začať pýtať ako chcú naše hranice zabezpečiť slovenské Ozbrojené sily. 5 mechanizovaných prápor na to stačiť nebude.

Každý z nich v najlepšom prikryje len 5 km hraníc.

 

 

17.4.2014 Ukrajinský prezident rozpustil 25. Samostatnú Dnepropetrovskú výsadkovú brigádu v reakcii na tento a ďalší podobný incident.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?