Pomáha ministerstvo obrany a EU legislatíva okrádať spoločnosť?

Autor: Vladimír Bednár | 30.9.2014 o 8:00 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  684x

Rezort obrany je doslovne v ruinách. Aj bez reality prítomnosti ruských agresorov na ukrajinskej záhumienke je nutné modernizovať de facto celé ozbrojené sily a nič na tom nezmienia ani slaboduché komentáre o tom že nákupnému zoznamu ministerstva obrany už chýbajú len atómové ponorky. Zdá sa teda že snahe ministra obrany o modernizáciu ozbrojených síl nemožno nič vyčítať. 

Ak však sledujete vyjadrenia ministra obrany a jednotlivé kroky ministerstva, dobrý pocit z modernizácie vás rýchlo opustí. Ministerstvo ako na páse podpisuje zmluvy o medzištátnej spolupráci či už pri obstaraní automatických pušiek alebo stíhacích lietadiel ale nedokáže priniesť ani jeden argument prečo zvolený spôsob obstarania by mal byť najlepší. Áno, minister Glváč síce  stále dookola hovorí o spoločnej bojovej skupine. Asi verí že 100 krát opakovaná lož sa stane pravdou. Avšak v spoločnej bojove skupine krajín V4 budú Slováci a Česi v menšine tak prečo neunifikujeme s Poliakmi ak nám tak záleží na interoperabilite? Rovnako nespomína že spolupráca s Českými ozbrojenými silami na misiách je skôr výnimočná. Hovorí o nemožnosti tak rýchlo obstarať zbrane bežným spôsobom ale zabudol ze rovnako rýchlo rezort dokázal vybrať Spartany a ďalšie systémy. Alebo hovorí o najlacnejšom variante nákupu stíhacích lietadiel ale akosi zabudol že Gripen nie je ani najlačnejšie, ani najlepšie, dokonca nie je ani najefektívnejšie riešenie. Ak nejde o medzinárodnú spoluprácu, ak nejde o najlačnejšie, najlepšie alebo najefektívnejšie riešenie o čo teda ide. Na to priamu odpoveď nepoznáme ale skutočný dôvod si môže každý domyslieť sám.

Na čo však poznáme odpoveď  je že medzivládne dohody ktoré tak aktívne podpisuje ministerstvo obrany umožňujú legálne obísť pravidla európskej únie pre verejného obstarávania obranných výrobkov a tým zabezpečiť že výber bude legálne netransparentný. Minister sa pritom ani netají že sa snaží zneužiť tieto legislatívne možnosti. Potom už zostava len otázka prečo ministerstvo pod vedením ministra Glváča cielene vytvára podmienky pre nevýhodné a netransparentné prezbrojenie ozbrojených síl. Opäť odpoveď na tuto otázku nechávam na čitateľa.

Zaujímavé je aj neustále zdôrazňovanie že kroky ministerstva obrany sú v súlade s platnou európskou legislatívou. Ministerstvo totiž malo viacej možností ako znetrasparentniť výberové konanie.  Napríklad ministerstvo mohlo použiť článok 346 Zmluvy o fungovaní EÚ, avšak v takom prípade by celá politická zodpovednosť na účelový výber padla na súčasnú vládnu garnitúru. Ministerstvo vybralo taký spôsob, ktorý bude najviac chrániť súčasnú politickú moc bez ohľadu na skutočné záujmy občanov. Minister Glváč tak pekne demonštroval že zákony sami o sebe nikdy nemôžu zabezpečiť ochranu občanov. Zákony je totiž možné zneužiť. Tak ako teraz zneužíva legislatívu EU súčasné vedenie rezortu obrany. Tým povyšuje kvalitatívny a mravný úpadok vedenia rezortu obrany na novú úroveň. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.


Už ste čítali?