Promptná reakcia?

Autor: Vladimír Bednár | 20.10.2014 o 19:57 | (upravené 20.10.2014 o 20:04) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  611x

V súčasnej dobe prebieha na vojenských výcvikových priestoroch Lešť  a v Kamenica nad Cirochou cvičenie Ground Pepper 2014 síl 22. mnohonárodného účelového zoskupenia. Hlavne cvičiace jednotky prislúchajú  22. Mechanizovanému práporu 2. Mechanizovanej brigády. Mimo nich sa cvičenia účastnia jednotky ozbrojených síl krajín V4 a US army. Hlavná náplň cvičenia je sústredená na nácvik činností mechanizovaných jednotiek v obrane územia krajín NATO. 

Minister obrany pri tejto príležitosti informoval že ide o tretie neplánované cvičenie ktoré ma prezentovať schopnosť MO promptne reagovať na zmeny v bezpečnostnom prostredí. Ministerstvo tým nesporne na zmenenú situáciu reaguje avšak až z odstupom niekoľkých rokov od reálnej zmeny. Zatiaľ čo MO a GŠ až donedávna ani nepripúšťalo zmenu v bezpečnostnom prostredí. Napríklad v USA už v roku 2006 zbor náčelníkov štábov upozorňoval na to že ozbrojené sily sa musia opätovne preorientovať na plnenie klasických úloh ozbrojených síl na miesto operácii na podporu mieru alebo stabilizačných operácii. Následné už v roku 2007 požadoval zastavenie nákupu vozidiel kategórie MRAP a podobnej výzbroje lebo nemajú využitie v budúcich konfliktoch. USA nie je jediná krajina ktorá si všimla že konflikty začiatku 21 storočia sú len anomáliou.

Podobne zmýšľali analytici nielen v USA ale aj v Číne, Rusku, Anglicku, Holandsku a mnohých ďalších krajinách. Na rozdiel od nich sme na Slovensku napríklad ešte v roku 2012 diskutovali či by sa súčasťou reformy ozbrojených síl nemalo stať budovanie žandarmerie ktorá by lepšie odpovedala expedičným úlohám alebo v roku 2013 prijali Bielu knihu ktorá nijak nereflektuje tieto zmeny. Slovensku teda trvalo 8 rokov kým tento zjavný trend dokázal zachytiť. Tento proces môžeme teda označiť hocijako len nie promptná reakcia.

 

Čítajte viac v článku: „Skutočne vážny problém

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.


Už ste čítali?