Kontroverzná téma

Autor: Vladimír Bednár | 23.11.2014 o 13:08 | (upravené 18.1.2015 o 10:09) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  993x

Ak kritizujeme dianie v rezorte obrany, zvyčajne automaticky kritizujeme ministerstvo. Neklamme si, ministerstvo obrany je v spoločnosti synonymom pochybných káuz, netransparentnosti, odborného zlyhania a zjavnej korupcie ktorá však v našom právnom systéme korupciou nie je.  V kontraste s tým prakticky neexistuje odborná kritika ozbrojených síl . To však ešte neznamená že nie je čo kritizovať. Práve naopak. Zlyhania OS SR nie sú o nič menšie ako problémy na MO.

 

 

Moje zamýšľanie sa nad možnosťami mechanizovaných čiat prinieslo okrem iného nečakane intenzívnu diskusiu ktorá priniesla aj nečakané zistenia. Napríklad niektorý príslušníci 13. mechanizovaného práporu a 5. pluku špeciálneho určenia pri výcviku neaplikujú a ani nepoznajú platné taktické postupy pre boj v budovách. Ak sa niekomu nezdá že je to zásadné zistenie, treba si uvedomiť nasledujúce. Toto tvrdenie platí pre príslušníkov minimálne jednej roty 13. mpr a jedného oddielu špeciálneho určenia 5. pšu. V takom prípade nejde len o zlyhanie jedného veliteľa roty ale aj o zlyhanie veliteľa 13. mpr respektíve 5. pšu. Zodpovednosť však nekončí len u zmienených veliteľoch útvarov. Napríklad velenie 1. mechanizovanej brigády pravidelne kontroluje práporné cvičenia kde sa táto chyba musela v minulosti odhaliť ale nestalo sa tak. Od velenia  brigády je len už jeden stupeň k veleniu PS OS SR a dva stupne na GŠ OS SR. Od 5. pšu je na GŠ dokonca priama cesta.

Nejde len o osamotený nedostatok. Aj keď preukázateľné zasahujúce všetky stupne velenia OS SR. Mohli by sme pokračovať napríklad nekonzistentnosťou doktrinálnych dokumentov a predpisov, napr. Žen-2-1/1 a Žen-2-1/2  s SPG-3-16 alebo fakt že minister obrany sa odvoláva na technické špecifikácie OSSR pri kontroverzných nákupoch napr. automatických pušiek.

Najdôležitejšie však nie je koľko je takých prešľapov ale čo ich spôsobuje a ako ich je možné odstrániť. Zdá sa že všetky menované problémy a aj mnohé ďalšie majú korene v kvalite veliteľského zboru na všetkých stupňoch velenia. Málokto si uvedomuje že ozbrojené sily prešli v posledných viac ako 10 rokov zásadnými doktrinálnymi zmenami ( až účasť na medzinárodných operáciách po roku 2001 viedla k aplikovaniu niektorých  taktických postupov štandardných v NATO) popritom bolo zanedbané prenesenie týchto zmien do vedomostnej báze veliteľov. To nie je možné zvrátiť bez vzdelávania veliteľov. Áno je možné protiargumentovať že veliteľský zbor podlieha celoživotnému vzdelávaniu avšak toto vzdelávanie sa sústreďuje na nadobudnutie nových vedomostí (napr. vyššie kurzy dôstojníkov). Ďalším negatívnym javom je že dôstojníci prichádzajúci do OS z Akadémie ozbrojených síl síce majú možnosť nadobudnúť  potrebné vedomosti avšak po príchode na útvary zapadajú do stereotypu na útvaroch a ich vedomosti nie sú aplikované vo výcviku.

To dokumentuje aj druhy dôvod prečo sa tie nedostatky deju. Nielen čerstvý dôstojníci nemajú záujem pracovať na budovaní kvalitných OS SR a západnú do neplodného prostredia stereotypov. Je len malo dôstojníkov ktorý naozaj napĺňajú teórie o líderstve a sú ochotný naozaj pracovať na skvalitňovaní OS SR. A to je hlavný problém OS SR. Pokiaľ sa tento problém nepodarí odstrániť, bude kvalita OS SR rovnakým problémom ako kvalita riadenia rezortu obrany MO. 

 

17.1.2015 Po zverejnení tohto príspevku som bol kontaktovaný príslušníkom 5. pluku špeciálneho určenia. Na základe jeho pripomienok, a rozanalyzovaním príslušnej taktickej situácie, ako aj následnou verifikáciou s ďalším príslušníkom 5. pluku špeciálneho určenia, som dospel k názoru že v článku popisované zlyhanie nie je v prípade 5. pluku špeciálneho určenia systémové. Ide len o nedostatok jednotlivca, pričom príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia budú podľa informácie reagujúceho o tomto probléme ešte diskutovať. Ochota diskutovať o popisovanom probléme a riešiť ho dokumentuje vysokú profesionalitu 5. pluku špeciálneho určenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?