Ministerstvo obrany – porušenie zákona alebo hrubá nekompetentnosť?

Autor: Vladimír Bednár | 15.12.2014 o 13:35 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  1123x

Odhalenie nákupu automatických pušiek CZ 805 BREN A1 ministerstvom obrany denníkom SME vyvolalo na slovenské pomery relatívne vysoký záujem spoločnosti o dianie na ministerstve. Skrytá forma nákupu automatických pušiek evokuje snahu ministerstva obrany o zakrytie svojho postupu. Aby minister obrany Martin Glváč zmietol tieto dohady, uviedol niekoľko argumentov, ktoré mali podporiť jeho zvolenú koncepciu nákupu automatických pušiek.

Väčšinu argumentov typu „nejde o prezbrojenie ozbrojených síl“ alebo „nebol dostatok času na výberové konanie“ ktoré minister obrany uviedol. Poprípade názor náčelníka generálneho štábu generalpor. Milana Maxima že nakupujeme BRENy „preto že uznávame že zbraň je veľmi dobrá“, už boli v minulosti dostatočne vyvrátené alebo spochybnené. Jedným s argumentov ministra obrany ktorú uviedol pri obhajobe nákupu automatických pušiek bolo že „nakupujeme to čo vojaci požadujú“. Je preto zaujímavé poznať špecifikáciu podľa ktorej boli obstarávané automatické pušky.

V zmysle zákona 211/2000 Z.z. som preto požiadal o poskytnutie týchto informácii viažucich sa k obstarávaniu automatických pušiek.

 

1. Technickú špecifikáciu podľa ktorej boli obstarané automatické pušky CZ 805 BREN.

2. Popis metodiky ktorou bolo splnenie tejto špecifikácie overované vo vojskových skúškach.

3. Výslednú správu z vojskových skúšok obsahujúcu hodnoty sledovaných parametrov dosiahnutých automatickou puškou CZ 805 BREN A1 vo vojskových skúškach

 

Dna 10.12.2014 som obdŕžal odpoveď od národného riaditeľa pre vyzbrojovanie plk. Róberta Tibenského.

 

 

Z pripojenej odpovede je zjavne že technická špecifikácia podľa ktorej boli obstarané automatické pušky BREN je zarážajúco nedostatočná a neodborná, pričom rýchly a zďaleka neúplný zoznam len 10 najzákladnejších chýb a nedostatkov obsahuje.

 1. Špecifikácia obsahuje žiadnu špecifikáciu presnosti zbrane
 2. Špecifikácia neobsahuje žiadnu špecifikáciu životnosti zbrane
 3. Špecifikácia neobsahuje žiadnu špecifikáciu spoľahlivosti zbrane
 4. Špecifikácia neobsahuje žiadnu špecifikáciu použiteľnosti v zhoršených podmienkach (nízke a vysoké teploty, blato, prach, voda a podobne)
 5. Špecifikácia neobsahuje žiadnu špecifikáciu kompenzátora ktorý by mal byť kompatibilný s puškovými granátmi zavedenými v armádach NATO
 6. Špecifikácia neobsahuje žiadnu špecifikáciu pre uchytenie bodáku (opäť je na mieste zvoliť vhodné uchytenie bodáku kompatibilne v NATO
 7. Chýbajúca špecifikácia pre ďalšie parametre ako odpor spúšte, sila spätného rázu a podobne
 8. Špecifikácia kalibru je nedostatočná (napríklad štandardná útočná puška francúzskej armády FAMAS ma síce raž 5,56x45 mm NATO avšak je nutné použiť muníciu s oceľovou nábojnicou. Použitie inej munície môže spôsobiť zranenie strelca).
 9. Dĺžka zbrane je stanovená účelovo, napríklad Sa vz. 58 je dlhý 845 mm alebo vo verzii V (sklopná ramenná opierka) 636 mm. Zbrane do tejto dĺžky sa bežne používa aj v tak stiesnených priestoroch ako je priestor roja BVP a preto nie je známi dôvod pre ktorý by mal byť parameter stanovený tak reštriktívne.  Zároveň parameter dĺžky zbrane tak ako je stanovený v špecifikácii podľa deklarácie výrobcu CZ  805 BREN A1 nesplňuje (dĺžka so sklopenou pažbou je 670 mm). 
 10. Špecifikácia obsahuje len jednu normu posudzovania parametra (MIL STD 1913) pričom ani nebola použitá norma NATO ale US army.

 

Napriek pravdepodobnej snahe špecifikovať požiadavky tak aby vylúčili iné zbrane bez objektívneho dôvodu požiadavky podľa tejto špecifikácie splňuje dostatočné množstvo zbraní ktoré spĺňajú uvedené požiadavky.

Nedostatky takejto špecifikácie sú tak hlboké že oprávňujú požadovať odvolanie nielen ministra obrany ktorý je zodpovedný za činnosť národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, ale aj národného riaditeľa pre vyzbrojovanie za to že akceptoval takúto špecifikáciu, ale aj náčelníka generálneho štábu a ďalších dôstojníkov zodpovedných za definovanie tejto špecifikácie.

Keďže je malo pravdepodobné že takáto hrubá neodbornosť je vôbec možná. Je nutné predpokladať že špecifikácia nebola vôbec doteraz neexistovala a bola vytvorená až dodatočne na základe požiadavky o jej sprístupnenie alebo ide o cielené dezinformovanie o obsahu technickej špecifikácie (technickú špecifikáciu ako aj metodiku a výsledky vojskových skúšok nie je možné neposkytnúť keďže nejde o utajovanú skutočnosť - nie sú v zozname utajovaných skutočností ministerstva obrany).

V každom s týchto prípadoch však ide buď priame porušenie zákona 211/2000 Z.z alebo o hrubú nekompetentnosť vyššie spomenutých funkcionárov MO a OS SR.

V prípade ďalších 2 otázok ministerstvo obrany ani nedokázalo sprístupniť požadované informácie. V prípade popisu metodiky ktorou bolo splnenie tejto špecifikácie overované vo vojskových skúškach riaditeľ vyzbrojovania poskytol len akýsi „obsah“ metodiky a v prípade požiadavky o výslednú správu s vojskových skúšok len „skonštatovanie“ riaditeľa pre vyzbrojovanie že BREN splnil požadované parametre.

 

Ešte pred obžraním odpovede na uvedenú žiadosť som na základe vysvetlenia veliteľa pozemných síl brigádneho gen. Ondřeja Novosada požiadal o doplnenie ďalších informácii viažucich sa k obstarávaniu automatických pušiek.

 

 1. Aké automatické pušky boli testované v rámci vojskových skúšok ktoré následne viedli k nákupu CZ 805 BREN (podľa vyjadrenia veliteľa pozemných poskytnutému denníku SME ich bolo viacero)
 2. Aké príslušenstvo (zásobníky, noktovizory, kolimátory, zameriavacie ďalekohľady, sady pre údržbu, predné gripy a podobne) bolo obstarané v rámci medializovanej zmluvy na nákup CZ 805 BREN.

 

Po obdŕžaní odpovede na prvú žiadosť a jej predbežnom preskúmaní som požiadal ministerstvo obrany a dodanie relevantným dokumentom k 2. a 3. otázke prvej žiadosti.

 

O ďalšom postupe ministerstva obrany vás budeme informovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.


Už ste čítali?