Kandidáti na novú služobnú pištoľ OS SR a ich porovnanie I.

Autor: Vladimír Bednár | 7.1.2015 o 22:49 | (upravené 10.1.2015 o 21:17) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  5321x

CZ P-09, CZ 75 SP-01 PHANTOM, Glock 17 gen. 4, K 100 Mk 12 toto sú zbrane ktoré sa spomínajú v súvislosti s obmenou služobných pištolí OS SR. Sú však tieto zbrane naozaj vhodné OS SR. To je otázka na ktorú sa pokúsim odpovedať.

Ani v jednom prípade z tejto skupiny zbraní nejde o mená ktoré by boli zo slovenských strelníc neznáme. Isté skúsenosti s touto skupinou pištolí majú aj OS SR (Glock 17 je vo výzbroji  5. pluku špeciálneho určenia). Určite sa nájde aj zopár strelcov ktorý majú praktické skúsenosti aj zo všetkými zbraňami z tejto skupiny. Nie je to nezvykle. Veď CZ, Glock a K 100 sú najbežnejšie pištole na slovenských strelniciach a aj preto je ťažké skutočne posúdiť vhodnosť týchto zbraní pre OS SR. Ak súťažíte  IPSC, ak mate zbraň na osobnú ochranu, ak ste policajt. Nasledujúce riadky nie sú určene vám. Zbraň overená na strelnici vôbec nemusí byť vhodná pre OS SR. Policajt zasahujúci v 99% proti mäkkým cieľom na krátku vzdialenosť potrebuje niečo iné ako vojak ktorého cieľ bude chránený balistickou ochranou. Zbraň vyhrávajúca súťaže IPSC určite zapôsobí, ale naozaj zažiari aj keď ju ponoríte do suda v ktorom bude zmiešaná jemne ílovitá zemina a voda v pomere jedna k jednej a necháte ju tam odstáť ako sa to bežne robí pri skúškach iných ozbrojených síl? Tak presne takéto otázky si budeme klásť.

 

Hneď na začiatok – ani jedna s týchto zbraní nie je vhodná pre OS SR!

 

Ak chceme správne určiť aká zbraň je vhodná pre OS SR musíme jasne odpovedať na otázku aké konflikty čakajú OS SR a za akých taktických situácii bude zbraň použitá. Toto je najťažšia otázka pri výbere pištole pre OS SR. Všetko ostatné, okrem ceny sa odvíja od tohto faktu. Všetko ostatné je exaktne merateľné. Nie je možné však odmerať  „pohľad“ do budúcnosti. Predovšetkým ako už bolo skonštatované na rozdiel od policajtov ktorý napr. podľa štatistík FBI používajú svoje služobné zbrane na priemernú vzdialenosť 2 m a proti cieľom bez balistickej ochrany (u našej polície bude priemerná vzdialenosť cieľa pravdepodobne podobná – nie je však k dispozícii žiadna štatistika ktorá by tento dohad potvrdila) používajú ozbrojené sily pištole na vzdialenosť výrazne vyššiu (štatisticky až o jeden rád) ako u polície alebo strelcov ktorý majú zbraň na osobnú ochranu.

Zároveň už aj v konfliktoch v ktorých sa ozbrojené sily stretávajú s neregulárnymi konbatantmi ako je Afganistan, Sýria alebo ďalšie, sa vojak často stretáva s protivníkmi vybavenými balistickou ochranou. V pripadne konfliktu, aký dnes sledujeme na Ukrajine je použitie balistickej ochrany už samozrejme, nehovoriac o prípadnom konflikte s plnohodnotnými modernými ozbrojenými silami. Balistická ochrana významne eliminuje inak účinnú ráž 9 x 19 mm ktorú majú všetky popisované zbrane. Napríklad bežná vojenská munícia od nórskej firmy NAMMO preráža 50 vrstiev Para-Aramidu na 6 m alebo 3 mm oceľ  na vzdialenosť  75 mm. To napríklad znamená, že bežná vojenská munícia 9 x 19 mm nedokáže prekonať moderné balistické vesty a helmy aj na minimálnu vzdialenosť (napr. bežné balistické helmy ako ACH, SPECTRA alebo Mk 7 odolávajú 8 g FNJ 9x19 mm munícii do rýchlosti 420 m/s )

Súčasný stav však nemusí popisovať budúci, ktorý sa snažíme odhadnúť. Musíme si však uvedomiť že súčasná fáza medzinárodno-politického vývoja vyznačujúca sa multipolaritou zákonité povedie k bipolarite a zvýšeniu rizika že budúce konflikty sa budú viac prikláňať ku konfliktom typu Ukrajina. Rovnako bude vzrastať riziko stretu plnohodnotných vojnových síl a s toho vyplýva, že otázka prieraznosti pištoli ozbrojených síl bude oveľa viac dôležitá ako doteraz.

Tento problém však nie je nový.  Už pred 30 rokmi bol definovaný nový koncept osobných zbraní typu PDW pre ktoré bolo vyvinutých a následne aj do výzbroje krajín NATO zavedených niekoľko nových menších ráži (5,7 x 28 mm, 4,6 x 30 mm), ktoré umožňujú prekonať modernú balistickú ochranu (napríklad 4,6 x 30 mm munícia prekonáva na dvesto metrov to čo neprekoná 9 x 19 mm ani na par metrov). Preto ani jedna s týchto zbraní nie je vhodná ako zbraň pre OS SR. 

 

Aj tak však je ich potrebné posúdiť

 

Napriek tomu že už tu by sme mohli skončiť, musíme byť realistický. OS SR nie sú Bundeswehr ani USA army ktoré dokážu zareagovať samostatne na takticko-technologický vývoj. Bohužiaľ na to žiaľ MO a OS SR nemajú potrebný potenciál. Skusmé teda posúdiť to čo je reálne a začneme základnými takticko-technickými parametrami ktoré hovoria toto:

 

Typ

CZ P-09

CZ 75 SP-01 PHANTOM

Glock 17 gen. 4

K 100 Mk 12

Hmotnosť prázdna (g)

-

-

625

740

Hmotnosť so zásobníkom (g)

840

800

710

820

Hmotnosť plná (g)

1065

1025

905

1022

Dĺžka (mm)

205

210

202

202,5

Šírka (mm)

37

38

30

36

Výška (mm)

147

150

138

133,5

Kapacita zásobníku (ks)

19

18

17

17

Režim

SA/DA

SA/DA

Čiastočné predpnutý

SA/DA

Odpor spúšte (N)

14,7-24,5/max. 58,9

-

24,5

20-25/35-40

Dĺžka hlavne (mm)

115

114

114

108

Dĺžka zámernej osi (mm)

170

155

165

156

Dĺžka chodu spúšte (mm)

-

-

12,5

-

Počet častí (ks) bez častí zásobníku

52

58

29

53

 

Ako čítať čísla

 

Čísla klamú a to nielen vtedy ak nám ich hovorí obchodník chváliaci svoj produkt. Porovnávanie tejto skupiny zbraní je najjednoduchšie u hmotnosti a rozmerov zbraní. Parameter hmotnosti je navyše veľmi významný. Pištoľ v ozbrojených silách plní defacto úlohu záložnej zbrane a zbrane dôstojníkov, teda zbrane ktorá je viac nosená ako sa z nej strieľa. Najnižšiu hmotnosť jednoznačne dosahuje Glock. Nabitý je ľahší minimálne o 110 g oproti konkurencii nabitej tou istou muníciou. To je už hmotnosť ktorú cíti každý a to nielen vtedy keď máte s plnou poľnou prejsť 30 km.  Na druhom mieste sa umiestnil PHANTOM, nasledovaným K 100 a P-09. Avšak o 43 g vyššia hmotnosť P-09 oproti K 100 je kompenzovaná 19 nábojmi v zásobníku oproti 17 u Glocku a K 100 a najdlhšou hlavňou z hodnotených zbraní.

V rozmeroch zbrane opäť najlepšie parametre dosahuje Glock a to napriek tomu že podľa údajov výrobcu je najnižšia K 100. Avšak výrobca udáva výšku bez zásobníka v zbrani. Ak zmeriate skutočnú zbraň, tak Glock je o máličko menší.  V dĺžke sa na druhom mieste umiestnilo opäť K 100, avšak ak zarátame rozdiel v dĺžke hlavní, leží K 100 uprostred medzi CZ-tami. Ani údaj o výške nie celkom jednoznačný. Napr. ak prirátame k rozmerom Glocku a K 100 10 mm ktoré nám dajú 2 náboje v zásobníku na viac, zistime že po tejto korekcii je P-6 ešte nižšia ako ich konkurenti. Mierne zaostáva po takejto korekcii oproti konkurencii len PHANTOM. Pri PHANTOMe je zaujímavý ešte jeden údaj. Výška zbrane zmeranej bez zásobníku je napr. nižšia ako u Glocku. Vďaka tomu môže PHANTOM použiť aj pôvodné zásobníky pre CZ 75. V šírke je najhorší opäť PHANTOM aj keď len o milimeter oproti P-09 a dva milimetre oproti K 100. Glock je však ďaleko najužší.

Hodnotiť spúšťový mechanizmus zbraní je už trochu zložitejšie. Zabudnite na ladené spúšte, zabudnite na streľbu na triger zabudnite na podobné súťažné a strelnicové záležitosti. Pre ozbrojene sily je dlhá a tvrdšia spúšť výhodou (sú ozbrojené sily ktoré požadujú istý odpor spúšte a dĺžku dráhy a vnímajú to ako bezpečnostný prvok). Taktiež v hrubých zimných rukaviciach bežne neucítite triger. Na druhej strane hladkosť spúšte má priamy vplyv na presnosť a tak by spúšť služobnej zbrane mala byť čo najhladšia. Glock na rozdiel od K 100 a CZ-tiek nemá spúšťový mechanizmus SA/DA ale čiastočne predpnutý. To však v boji neznamená žiadnu nevýhodu. Zatiaľ čo pri SA/DA mechanizmu môžete v prípade zlyhania náboja natiahnuť bicí mechanizmus a overiť či nedošlo k zlyhaniu bicieho mechanizmu. U Glocku to nie je možné. Avšak v reálnom boji ak budete vôbec mať tu možnosť, vyhodíte zlyhaný náboj a nebudete riskovať že znova nevystrelíte. Papierovo je odpor spúšte skoro rovnaký. V ďalších parametroch ovplyvňujúcich presnosť a výkonnosť je situácia rovnako vyrovnaná. Glock a PHANTOM majú rovnakú dĺžku hlavne. Mierne ich prekonáva P-09 ale len o prakticky zanedbateľný 1 mm. Ani 108 mm K 100 nie je zásadná hodnota a len minimálne ovplyvňuje výkonnosť zbrane avšak K 100 sa tým radi na posledné miesto v trochu zjednodušenom hodnotení balistického výkonu (dĺžka hlavne je len jeden s parametrov ovplyvňujúci balistický výkon).

Najkontroverznejší parameter ktorý budeme porovnávať je dĺžka zámernej. Papierovo najlepšie hodnoty dosahuje P-09 so 170 mm v relatívne malom závese za nim je Glock so 165 mm a s väčším odstupom nasleduje K 100 a PHANTOM s hodnotami  156 a 155 mm. To je však číselný udaj ktorý nedokumentuje ani presnosť zbrane, ani ľahkosť zacielenia. A ľahkosť zacielenia je subjektívny parameter.

 

Osobná skúsenosť

 

Týmto sa dostávame k tomu aké zbrane naozaj sú. Napriek tomu že Glock by malo isť presne a ľahko zamieriť, nie vždy je to tak. Táto konkrétna skúsenosť je však spôsobená neštandardnými mieridlami testovaného kusu (štandardné ma Glock bielou farbou orámované mieridlá s ktorými ide ľahko zamieriť). Naopak K 100 aj napriek najkratšej zámernej osi nie je ťažké presne a rýchlo zamieriť na cieľ. Mieridla sú najsilnejšou stránkou P-09. PHANTOM s mieridlami prevzatými z pôvodných CZ 75 by si určite zaslúžil modernejšie mieridlá. Všetky zbrane sa držia dobre. Len malý rozdiel hrajú detaily typu Glock, PHANTOM  a P-09 ma 3 vymeniteľné zadné časti rukoväte a K 100, 4, alebo odlišná štruktúra zdrsnenia rukovätí aj keď výstupky zdrsnenia Glocku zabezpečuje mierne spoľahlivejší úchop oproti konkurentom ktorý majú podobné štruktúru zdrsnenia .

Osobne mi do ruky najhoršie padne P-09 a asi v tom nie som sám (podľa fór v USA je to najčastejší dôvod prečo klienti CZ dávajú prednosť iným typom zbraní od tohto výrobcu najme kovovým CZ 75, to iste ale platí aj u PHANTOMu ktorý je zase plochý). Je to však len subjektívny názor a P-09 podľa môjho názoru bude vyhovovať početnejšej skupine užívateľov ako PHANTOM. Naopak spomenutú nižšiu hmotnosť Glocku naozaj cítite a o to jednoduchšie so zbraňou môžete rýchle zamieriť a bojovať.

U krátkych zbrani nemá zásadný zmysel hodnotiť presnosť. Prax ukazuje že ani u podstatne presnejších zbrani akou sú automatické pušky nedokáže 95 % vojakov objektívne zhodnotiť presnosť zbrane (ako príklad toho faktu môže poslúžiť spolkový súd ohľadom údajnej nepresnosti G 36).

Prvá z testovaných zbrani je P-09 je zároveň aj najväčším prekvapením z hodnotených zbraní. Napriek tomu že nezaprie príbuzenstvo s zbraňami rady CZ 75, napríklad v spôsobe rozoberania, predstavuje celkom inú zbraň. Zbraň pôsobí kompaktnejšie a je u nej badať na rozdiel od PHANTOMu aj snahu o modernejšie prevedenie ovládacích prvkov (aj keď mnohý používatelia pôvodných CZ 75 nevedia prísť na chuť novým ovládacím prvkom prevzatým z P-07). Taktiež na rozdiel od PHANTOMu má ovládanie poistky z oboch strán. Tak ako ostatné zbrane v tomto hodnotení ma aj P-09 výmenné chrbty rukoväte rozličnej veľkosti (opäť oproti PHANTOMu prekrývajú subjektívne väčšiu plochu pažbičky) či možnosť prehodiť vypúšťanie zásobníku na pravú stranu (aj tým disponujú konkurenti ,okrem K 100 ktorá ma všetky ovládacie prvky obojstranné). Napriek týmto nesporne pozitívnym faktom mám pri uchopení PHANTOMu alebo Glocku  subjektívne lepší pocit. P-09 prekonáva tiež PHANTOM v ergonómii vypúšťania zásobníka. Tlačidlo vypúšťania ma väčšiu plochu ako u PHANTOMu a rovnako rukoväť lepšie ako u PHANTOMu drží prst mimo tlačidla vypúšťania zásobníku. Subjektívne sa zdá že P-09 aj lepšie prenáša spätný raz na strelca ako PHANTOM. Podľa názoru skúsenejších majiteľov P-09 sa zdá že CZ vyriešila problémy nekvalitného plastu u jej kompaktného brata P-07. Zároveň je P-09 citlivejšia na kvalitu munície ako PHANTOM alebo pôvodné CZ 75, avšak menej ako Glock.

 

Pokračovanie nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?