Príliš veľa zázrakov a tajomstiev

Autor: Vladimír Bednár | 14.4.2015 o 15:42 | (upravené 14.4.2015 o 18:27) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1288x

Ak sa opýtate ministerstva obrany čo je vlastne predmetom zmluvy na dodavku automatických pušiek nedostanete žiadnu relevantnú odpoveď. Ak sa opýtate čo je predmetom dodavky pri zmluve na nákup taktických dopravných lietadiel opäť narazíte na mlčanlivosť ministerstva obrany. Rovnako ak sa budete pýtať na štúdie uskutočniteľnosti pre modernizáciu BVP, nákup viacúčelových vrtuľníkov, požiadaviek na nové pištole a podobne.

Ministerstvo obrany sa vo všetkých týchto prípadoch odvoláva na Zákon o ochrane utajovaných skutočnostiach alebo obchodný zákonník a inštitút obchodného tajomstva. Je nesporne že tieto inštitúty majú svoj význam. Je ich použitie v týchto prípadoch naozaj opodstatnené?

Ak sa pre porovnanie opýtate českého Ministerstva obrany - teda jediného iného vojenského obstarávateľa automatických pušiek CZ 805 BREN A1 nedostanete len nepodstatné informácie ale napríklad aj počet dodaných pušiek, zoznam a počet dodaného príslušenstva alebo jednotkové ceny za rôzne druhy príslušenstva a samotnú automatickú pušku. Môžete tak transparentne skontrolovať efektivitu príslušného kontraktu. Rovnako ak požiadate poskytnutie dotazníka s takticko-technickými parametrami ktoré zaslala Alenia Aermacchi S.p.a.  ako podklad do verejnej súťaže. Narazíte na údajné obchodné tajomstvo avšak nič vám už nebráni si ten dotazník vyplniť z údajov z marketingovích materiálov Alenia Aermacchi S.p.a. a výrobcov komponentov C-27J Spartan a aj si ich konfrontovať s údajmi ktoré verifikovali nezávislé inštitúcie ako napríklad European Aviation Safe Agency.

Ministerstvo obrany má síce v zmysle zákona povinnosť overiť čí požadované informácie sú naozaj obchodným tajomstvom čo v tomto prípade zjavne nie sú (Nemajú všetky znaky obchodného tajomstva.), respektíve posúdiť čí je dôvod aby boli príslušné informácie utajované (Tu je na mieste otázka aká škoda môže nastať zo zverejnenia strategickej koncepcie rozvoja vojenského letectva keď je absolútne každému odborníkovi jasné aké sú možnosti ministerstva pri modernizácii vrtuľníkov, stíhacích lietadiel ale aj cvičných lietadiel, alebo aké boli možnosti modernizácie taktických dopravných lietadiel.). Zjavne tak na základe vyššie uvedeného nečiní.

Zaujímavý je aj fakt že Česká zbrojovka, a.s.  podala podanie na utajenie príslušných informácii 3.2.2015 ale žiadosť o poskytnutie týchto informácii bola doručená Ministerstvu obrany 24.1.2015. Je neuveriteľné že v Českej zbrojovke si spomenuli na to že chcú informácie tykajúcej sa kontraktu so slovenským Ministerstvom obrany utajiť pravé v čase kedy o ne niekto žiada a pritom si za obdobie pol roka predtým na to ani nespomenuli.

Takýchto zázračných náhod sa deje na ministerstve obrany v poslednej dobe neuveriteľné mnoho. Až mam chuť odporučiť cirkvi aby sa začala zaoberať tým že Ministerstvo obrany vyhlási za sväté miesto kde sa deju zázraky. Zázraky ktoré podozrivo vyhovujú len niekomu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.


Už ste čítali?