Príliš starí vojaci

Autor: Vladimír Bednár | 29.5.2015 o 15:37 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1983x

Ozbrojene sily majú problém. Sú prestarnuté. Priemerný vek vojaka dosiahol 29 rokov. Nehovoríme však o OS SR ale o US Army. U nás je to však ešte oveľa horšie!

Ak je priemerný vek vojakov US Army tak vysoký že ho riešia všetci. Počnúc Pentagonom a končiac prezidentom Barackom Obamom. Pričom za optimálne sa považuje ak by aj ostatné zložky ozbrojených sil USA dosiahli priemerný vek 25 rokov, aký dosahuje USMC. U nás sa ako vždy nič nedeje. Pre porovnanie, priemerný vek príslušníka OS SR bol v roku 2012 32 rokov!

Dôvodom prečo tomu tak je zlé nastavené súčasné znenie zákona č. 346/2005 Z. z.. Ten mimo ďalších nedostatkov veľmi nešťastne nastavuje maximálnu dobu služby príslušníkov OS SR pre jednotlivé hodnosti. Príliš dlhá doba maximálnej doby služby vedie k stavu kedy je bežné aby sme mali 40 ročných veliteľov družstiev, strelcov-operátorov,  vodičov BVP alebo viac ako 30 ročných strelcov! Problémom nie sú len poddôstojnícke hodnosti. Podobným problémom je aj príliš dlhá doba slúženia Poručíkov.

Ozbrojené sily nepotrebujú aby strelec slúžil 10 rokov. Potrebujú aby za dva roky dosiahol potrebnú úroveň vycvičenosti, ak je to potrebné išiel do misie, aby po misii rok získané skúsenosti predával ďalším a po odslúžených 4 rokoch, ak je naozaj dobrý, povýšil na veliteľa družstva alebo odišiel z OS SR. Nepotrebujem poručíka ktorý slúži 10 rokov ako veliteľ čaty. Potrebujem aby 2 roky získaval skúsenosti, ďalšie dva roky plnil svoju úlohu veliteľa čaty samostatne a podľa jeho výsledkov som ho povýšil na veliteľa roty alebo nižšiu štábnu funkciu ak ho nepovýšim aby odišiel do zálohy. 30 ročný veliteľ družstva alebo čaty je niečo čo by proste nemalo existovať! Je to zahadzovanie peňazí do ohňa, ktoré platí každý z nás!

Vysoký vek nie je problémom len pre mierové OS SR. Biela kniha jasne hovorí že OS SR potrebujú na plnenie úloh vyplývajúcich im so zákona približne 32 000 vojakov! Aj toto číslo je niekedy spochybňované ako príliš nízke. Je naivne si myslieť že OS SR v prípade potreby  vycvičia dostatok nových vojakov. Situácia na Ukrajine pritom ukázala že v dostatočnom predstihu potrebnom na výcvik nových vojakov nevieme predikovať vznik rizikovej situácie. Len rozumná doba slúženia príslušníkov OS SR zabezpečí dostatočnú prípravu na mobilizačné rozvinutie. Tento problém nedokáže riešiť ani pripravovaný inštitút aktívnych záloh. Pretože  určite neumožňuje pripraviť všetkých vojakov v potrebnej kvalite. Veď aj preto, sme pred 10 rokmi absolvovali zložitú reformu k profesionálnym ozbrojeným silám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?