Biela kniha o obrane – dokument zapadnutý prachom

Autor: Vladimír Bednár | 17.6.2015 o 6:24 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1244x

Biela kniha o obrane predstavuje zásadný dokument, popisujúci vývoj zmien spoločenského a bezpečnostného prostredia, vykonávajúci strategické hodnotenie obrany a predovšetkým definuje, akým smerom sa budú ďalej vyvíjať OS SR.

Koncepčné smerovanie OS SR ďalej determinuje, akým spôsobom, akými prostriedkami a aké ciele budú OS SR plniť. Je preto pochopiteľné, že sa súčasný minister obrany často krát pri zdôvodňovaní svojich krokov odvoláva na Bielu knihu. Po necelých dvoch rokoch od schválenia tohto dokumentu vládou SR dozrel čas, aby sme zhodnotili jeho plnenie. Aby sme zhodnotili, či činnosť ministerstva je tak v súlade s Bielou knihou, ako sa nás snaží presvedčiť minister Glváč.

V predslove tohto dokumentu je uvedené „predstavujeme moderný, realistický, koncepčný rozvojový rámec obranného potenciálu štátu, s dôrazom na ozbrojené sily s jasne definovaným cieľovým stavom a podmienkami jeho dosiahnutia“. Naozaj však došlo k naplneniu týchto cieľov?

V Bielej knihe je ďalej uvedené, že „Tento bude rozpracovaný v ďalších koncepčných a iných dokumentoch, vrátane Rozvojového plánu rezortu obrany s výhľadom do roku 2024.“ Je rok 2015 a z verejne dostupných zdrojov o tomto pláne nič nevieme. Je tento plán spracovaný? Ak áno, kým bol schválený? Dokument ďalej uvádza že do konca roku 2014 bude prehodnotená a aktualizovaná stratégia. Dodnes však nemáme ani novú bezpečnostnú stratégiu, z ktorej by mala nová obranná stratégia vychádzať. Podľa Bielej knihy mala byť táto nová obranná stratégia pripravená v súlade s novou metodikou obranného plánovania, ktorá mala byť hotová do konca roku 2013. Nielen že neexistuje nová metodika, ale ministerstvo nedodržiava ani tu pôvodnú. Ministerstvo v Bielej knihe ďalej tvrdí, že do konca roku 2013 pripraví nový zákon o obrane a do konca roku 2014 vypracuje novú koncepciu systému obrany štátu. Ani tieto plány ministerstvo nenaplnilo. Biela kniha myslela aj na kontrolu napĺňania týchto plánov a tak stanovila, že ministerstvo bude každoročne vykonávať komplexné hodnotenie obrany a verifikovať platnosť strategických dokumentov. Avšak posledné verejné komplexné hodnotenie obrany je z roku 2011!

Podľa horúčkovitej aktivity v oblasti nakupovania výzbroje by sa mohlo zdať, že súčasné vedenie ministerstva obrany nebude mať problém naplniť aspoň ciele Bielej knihy v oblasti modernizácie. Ani to sa však nestalo. Biela kniha určila jasnú prioritu v prezbrojení mechanizovaného práporu do konca roku 2015 a následnom pokračovaní v prezbrojovaní ďalších prápor brigádneho uskupenia, ktorým máme naplniť náš príspevok do spoločných síl NATO. Dnes už je jasné, že ani tento cieľ Bielej knihy nenaplníme.

Ak si teraz po týchto faktoch kladiete otázku, aký cieľ ministerstvo obrany z Bielej knihy vlastne naplnilo, odpoveď by pokojne mohla znieť - nijaký. Ministerstvo buď pripravilo nepoužiteľnú Bielu knihu, alebo ministerstvo pripravilo kvalitnú Bielu knihu a postupuje v rozpore s ňou. Jedno vylučuje druhé. Tento stav však môže byť dôsledkom ešte inej kombinácii dvoch predchádzajúcich eventualít. Aj Biela kniha a aj súčasný postup ministerstva je nesprávny a poškodzuje nás, občanov.

Žiaľ, obavám sa, že táto alternatíva najviac odpovedá skutočnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.


Už ste čítali?