Najhlbší problém

Autor: Vladimír Bednár | 25.6.2015 o 22:28 | (upravené 25.6.2015 o 22:49) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  2238x

Ak si myslite že naše školy nefungujú,  zdravotníctvo kolabuje alebo životná úroveň klesá, skúste si prečítať nasledujúce riadky.

Žiadna spoločnosť nedokáže sústrediť svoju pozornosť na riešenie všetkých problémov ktoré má. Je preto pochopiteľné že sa snaží sústrediť na tie najslabšie časti. Je to pochopiteľné spoločnosť je len tak kvalitná ako je najkvalitnejší jej najslabší článok. Malo byť preto jednoduché určiť ktorá spoločenská oblasť si zaslúži našu najväčšiu pozornosť.

Mnohí tvrdia že by to mala byť kvalita života alebo kvalita podnikateľského prostredia a podobne. Áno, Slovensko ma v týchto oblastiach čo zlepšovať. Veď napríklad Slovensko podľa medzinárodnej agentúry Deloitte sa Slovensko v roku 2014 umiestnilo na 25 mieste z 133 hodnotených krajín hodnotení kvality života. Tento index zohľadňuje okrem životnej úrovne aj faktory ako napríklad priemernú dĺžku života alebo úroveň lekárskej starostlivosti. Napriek tomu že je v tejto oblasti čo zlepšovať patri  Slovensko v globálnom pohľade ku krajinám s najvyššou kvalitou života.

Rozvoj kvality života na Slovensku brzdia dlhodobo mnohé javy ako korupcia, nefungujúce súdnictvo a podobne. O tom nikto nepochybuje. Napríklad podľa Transparency International sa Slovensko umiestnilo v roku 2014 na 54 mieste z 174 hodnotených krajín. To jasne dokumentuje že problém korupcie patrí na Slovenku k tým zásadnejším.

Žiadna spoločenská oblasť však nie je na Slovensku tak zanedbaná ako otázka obrany. Napríklad podľa údajov Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru Slovensko sa v roku 2013 umiestnilo v ukazovateli podielu obranných výdavkov na HDP na 103 mieste s 113 hodnotených krajín! Ak by sme do toho odhadu zahrnuli aj nehodnotené krajiny, situácia by bola ešte horšia. Zatiaľ čo v prípade predchádzajúcich 2 rebríčkov neboli hodnotené len krajiny ktoré by sa v prípade hodnotenia umiestnili úplne na konci rebríčka. V hodnotení výdavkov na obranu neboli hodnotené aj krajiny ako Saudská Arábia alebo Severná Kórea ktoré by sa naopak umiestnili na začiatku rebríčka.

Ak si niekto po týchto slovách mysli že je to len jeden ukazovateľ a situácia nemôže byť taká zlá, mýli sa. Napríklad nedávno sa Slovensko v hodnotení implementácia pridelených cieľov NATO z kvantitatívneho hľadiska umiestnilo na poslednom mieste z krajín NATO! Prekonali nás aj krajiny ako Albánsko alebo Island. A to Island nemá ani klasické ozbrojené sily! V ďalšom hodnotení nasaditeľnosti a udržateľnosti síl vyčleňovaných v rámci NATO Response Force sme sa z 26 hodnotených krajín opätovne umiestili na poslednom mieste! Takto by sme mohli dlho pokračovať . Nefunkčná obrana je bezpochyby najhlbší problém nasej spoločnosti.

Čo dodať na záver. Mohol by som citovať Ústavu SR ktorá popisuje prečo je obrana jednou s najdôležitejšou súčasťou spoločnosti. Mohol by som citovať Washingtonskú zmluvu o tom že napriek nášmu členstvu v NATO mame povinnosť si zabezpečiť národnú obranu sami. Bude to však len opätovne opakovanie 100 krát vypovedaného. Miesto toho si radšej na tieto grafy spomeňte, keď sa stretnete s nejakým politikom a opýtajte sa ho čo urobil s najhlbším problémom našej spoločnosti?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Bugár ma už dlho neprekvapuje, nežije pre politiku, ale z politiky

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

DOMOV

Ministrom vnútra sa stane syn speváka Elánu

Jozef Ráž ml. vytvoril s Tomášom Druckerom dokonalú dvojičku.


Už ste čítali?