Protiterostistické opatrenia - ďalšie prehlbovanie bezpečnostného rizika

Autor: Vladimír Bednár | 26.11.2015 o 10:48 | (upravené 26.11.2015 o 18:32) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  846x

Vláda SR predstavila návrh opatrení ktoré majú zvýšiť mieru ochrany proti terorizmu. Na týchto opatreniach sa mimo iného majú podieľať aj ozbrojené sily SR. Bohužiaľ tieto opatrenia povedú k prehlbovaniu bezpečnostného rizika.

Ozbrojené sily SR sa podieľajú na protiteroristický opatreniach predovšetkým dvomi hlavnými krokmi. Poskytnutím približne 800 príslušníkov OS SR ktorý by mali posilniť v prípade potreby políciu a zvýšenie počtu príslušníkov 5 pluku špeciálneho určenia o 200 vojakov.

Zatiaľ čo prvé opatrenie je v konečnom dopade v súlade s tézou že budovanie síl ma byt dlhodobý proces. Pretože výcvik vojakov, nákup výzbroje, teda celé budovanie spôsobilosti neprebehne za jeden deň a rovnako sa nevykonáva na jeden deň. Často sa budovanie spôsobilosti vykonáva aj na obdobie dlhšie ako 30 rokov. Zatiaľ čo na aktuálne hrozby je najefektívnejšie reagovať zmenou výcviku ktorý sa zameria na čo najefektívnejšie zvládanie aktuálnej hrozby. Posilnenie 5. Pluku špeciálneho určenia je presne v rozpore s týmto prístupom.

Samotný premiér Róbert Fico spolu s ministrom obrany konštatuje, že navŕšeniu stavu 5. Pluku neprebehne v  krátkom časovom okamihu ale v etapách. To je vcelku pochopiteľné, avšak. Len pred dvomi rokmi sme ešte neriešili zmenenú bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Ešte pred 15 rokmi Irak alebo Afganistan a pred 25 rokmi tu nebola ani celá Slovenská republika. Potom je na mieste otázka na čo nám bude napríklad posilnený 5. pluk v prípade že, povedzme o ďalšie 2 roky podobný osud ako Ukrajinu postihne Bielorusko a tento rozpad Ruskej sféry vplyvu povedie k ďalšej eskalácii napätia medzi Ruskom a NATO.

Keďže súčasné bezpečnostné prostredie ovplyvňujúce bezpečnosť Slovenskej republiky sa vyznačuje neustálym nárastom dynamiky a komplexnosti môžeme takýchto alternatívnych scenárov zostaviť ešte mnoho. V tomto kontexte je posilnenie 5. Pluku špeciálneho určenia zbytočným mrhaním zdrojov. Tieto zdroje by sa dali využiť podstatne efektívnejšie ak by sa investovali do modernizácie vybavenia súčasných jednotiek alebo ich naplnenie na vyššie stavy. 60 miliónov za 2 roky nie sú malé finančné prostriedky. Je to skoro toľko čo by stačilo na nákup kolesových BVP 8x8 pre jeden mechanizovaný prápor alebo posilnenie nízkej naplnenosti OS SR o 5 %! A to by malo podstatne väčší význam pre zvýšenie bezpečnosti Slovenskej republiky aj v oblasti terorizmu ako „lacný“ politický populizmus.

Ak chce premiér naozaj riešiť riziko terorizmu, má na to jedinečnú štátnickú príležitosť. V súčasnej dobe prebieha certifikácia bojovej skupiny krajín V4. Premiérovi nič nebraní aby spolu so svojimi partnermi proaktívne ponúkol bojovú skupinu na nahradenie Francúzskych síl v krajinách v krajinách Čad, Mali, Mauretánia, Burkina Faso a Nigery a tým by umožnil zoštvornásobiť francúzke sily ktoré by bolo možne priamo nasadiť proti ISIL.

A to by už bol pokrok nielen pre riešenie otázky terorizmu ale ja utečeneckej krízy. Skutočne efektívne a štátnické rozhodnutie však žiaľ na Slovensku akosi nevieme vykonať. A toto konštatovanie až na zriedkavé výnimky (napr. príprava vstupu do NATO) platí pre celé obdobie existencie SR.

 

Témy neefektivity polície alebo znižovaní občianskej slobody ktoré opätovne otvárajú ďalšie návrhy vlády nech popíšu odborníci na túto oblasť. Ja sa budem držať svojej polievky. Som však presvedčený že je o čom písať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?