Za policajtov platíme priveľa

Autor: Vladimír Bednár | 30.12.2015 o 13:58 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1640x

Slovensko patrí podľa počtu policajtov ku krajinám v Európskej únie kde jedného policajta musí živiť najmenej obyvateľov. Sú ľudia ktorý spochybňujú toto tvrdenie. Patrí k nim aj minister vnútra Róbert Kalinák. 

Bráni sa tvrdením že štatistiky porovnávajú neporovnateľné. Tvrdí, že v počtoch policajných zborov niektorých krajín nie sú zahrnuté časti ozbrojených síl ktoré plnia úlohy udržiavania vnútornej bezpečnosti. Bolo by možné mu dať za pravdu, keby napríklad súčet príslušníkov štátnej polície, gandarmérie a obecnej polície vo Francúzku na 1000 obyvateľov významne neprekročil počty slovenskej polície na 1000 obyvateľov (obecnú políciu a vojenskú políciu nepočítajúc). To už nehovorným že spomenutá Francúzka polícia musí na rozdiel od tej nasej naozaj čeliť teroristickým útokom s desiatkami mŕtvych alebo skutočným státisícovým migračným vlnám. Na rozdiel od tej našej, ktorej vrchol protiteroristickej činnosti je „jedno zatknutie za 25 rokov chudáka snažiaceho sa vyhodiť do vzduchu smetný kôš pri McDonalde“!

Ak si myslite že na takéto porovnanie nestačí na vyvrátenie manipulácie ministra vnútra, je možné porovnať štatistiky výdavkov na verejný poriadok a bezpečnosť v jednotlivých krajinách Európskej únie. Priemer podielu výdavkov na HDP v tejto kategórii v krajinách Európskej únie bol v roku 2013 podľa Eurostatu 1,8 %. Na Slovensku je to 3,3 % ! Priemerný podiel výdavkov na políciu v SR bol 1,3 % HDP. Taký vysoký podiel neprekročila žiadna iná krajina v Európskej únii! Podobne je na tom väzenská služba ktorá napriek tomu že počet väzňov na 1000 obyvateľov nie je v SR nadštandardný, náklady na väzenskú službu na Slovensku boli o polovicu vyššie ako je priemer Európskej únie. Takto by sme mohli ďalej pokračovať.

Ak si však niekto teraz myslí že si nevážim prácu polície mýli sa. Veď štát ma v skutočnosti zabezpečiť len obranu štátu, legislatívu a vynútenie práva. O všetko ostatné sa ma starať občan. Avšak faktom zostava že bezpečnostné zložky zabezpečujúce vnútornú bezpečnosť SR ako polícia, väzenská služba a ďalšie sú tak neefektívne, že priemernú efektivitu krajín Európskej únie by dosiahla ak by sa nám podarilo zoškrtať až ¼ nákladov na ne! A tento fakt si uvedomujú aj občania ktorý sa každý deň stretávajú s pracou polície a posudzujú ju. Nemožno sa potom čudovať že policajt je často krát v očiach verejnosti na rovnakom stupni ako tí pred ktorými má polícia chrániť. A občan má v tomto pravdu. Je jedno či mu peniaze niekto ukradne, alebo mu ich zoberie štát aby živil neefektívnu políciu.

Za toto mrhanie je zodpovedný jednoznačne súčasný minister vnútra Róbert Kalinák a premiér Róbert Fico a ich pôsobenie nielen od roku 2012 po súčasnosť ale aj v rokoch 2006-2010 . V tomto kontexte dostáva plánované navršovanie stavu policajtov rozmer len ďalšieho zločinného mrhania zdrojov ktoré chýbajú inde. Pritom nejde o fazuľky ale o objem financií ktorý prekračuje ročne sumu štvrť miliardy eur! A táto suma jednoznačne stavia zlé riadenie výdavkov na vnútornú bezpečnosť na čelné miesto v rozhadzovaní našich peňazí.

Samozrejme že tieto peniaze niekde chýbajú. Ja napríklad často konštatujem že obrana je na Slovensku zásadne podfinancovaná. Občas sa stane že dostanem otázku kde zobrať peniaze na navŕšenie rozpočtu rezortu obrany.  Tu je odpoveď. Zoberme ich neefektívnym policajtom a väzenskej službe. Pravé tie peniaze chýbajú v rezorte obrany. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?