Prečo je líška lepšia ako rímsky generál

Autor: Vladimír Bednár | 25.5.2016 o 23:13 | (upravené 26.5.2016 o 7:52) Karma článku: 5,47 | Prečítané:  2583x

Ozbrojené sily potrebujú nove obrnené transportéry. Minulá vláda Róberta Fica začala jednať s Poliakmi o dodávkach kolesových BVP Scipio (Scipio – významný rímsky vojvodca). Scipio je derivát poľského Rosomáka. 

 

Rosomák je však v pôvodných koreňoch nič iné, len Fínska Patria AMV so Slovenskou vežou Turra 30 od EVPÚ Defence. Na oplátku za tento kontrakt malo Slovensko obdŕžať zákazku na generálne opravy poľských húfnic vz.77 Dana. Bohužiaľ z opráv poľských húfnic zrejme nič nebude. Poliaci majú dosť vlastných firiem ktoré to zabezpečia. Toto potvrdil generálny riaditeľ dubnickej zbrojovky DMD Group Viliam Dubovický. Aj po nástupe tretej vlády Róberta Fica súčasný minister obrany Peter Gajdoš pokračoval v jednaniach s poľskou stranou. Hovorí o ďalších produktoch slovenského zbrojeného priemyslu. Bohužiaľ MO nedokáže špecifikovať o akých produktoch minister hovorí.

 

 

Alternatívou k BVP Scipio je Corsac (Corsac – druh líšky). Corsac je derivát rakúskeho Pandura ktorý je u nás známy najviac z Českej republiky. Corsac má tu istú slovenskú vežu ako Scipio. Tie iste zbrane, ten istý systém riadenia paľby. Rozdiel je len v podvozku. Je trochu ľahší, trochu menší s menším objem vnútorného priestoru a trochu menej odolný. Zato trochu pohyblivejší a trochu ľahšie prepraviteľný. Rozdiely medzi Pandurom a AMW sú z tohto pohľadu minimálne. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Podvozok Corsacu sa ma vyrábať na Slovensku. Ak Poľsko nedokáže poskytnúť nič viac ako dodávku Scipiou je Corsac ktorý je prakticky rovnako kvalitný ako Scipio pre Slovensko neporovnateľné lepši. Lepší je preto, že so Scipiom za podmienok kedy Poliaci neponúknu nič iné, len ako predaj Scipia bez kompenzácií, nakupujeme mimo samotného BVP len pracovne miesta pre Poliakov. S nákupom Corsacu však nakupuje pracovne miesta pre Slovákov. Nakupujeme oživenie slovenského zbrojného priemyslu.

A práve preto je táto líška lepšia ako rímsky generál. Súčasne vedenie hovorí o podpore zamestnanosti prostredníctvom oživenia obranného priemyslu. Či to myslí nové vedenie ministerstva obrany naozaj úprimne, sa dozvieme už možno onedlho. A možno práve na tom ktorý z týchto BVP a za akých okolní ministerstvo vyberie. Dúfajme že to bude príjemné prekvapenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?