Kto môže za to že vojaci sú na smiech?

Autor: Vladimír Bednár | 11.2.2017 o 19:05 | Karma článku: 4,96 | Prečítané:  1813x

V rozmedzí pár dni som zažil 2 momenty ktoré ma prinútili sa zamyslieť. Vo štvrtok som sa musel zapojiť do diskusie pod albumom štátneho tajomníka MO na Facebooku z jeho návštevy Taktického krídla. 

Druhým bolo povzdychnutie jedného z novinárov o tom že je škoda že MO nemá takého hovorcu ktorý by dokázal tak priamo vysvetliť význam diania v rezorte obrany ako ja.

V prvom prípade šlo o to že medzi reakciami na spomenutý album sa objavil sarkastický príspevok spochybňujúci funkčnosť a zmysluplnosť vzdušných síl. V druhom prípade išlo o neschopnosť podať odpovedajúce informácie o presune vojenskej techniky našich spojencov na východe SR. Ak je vedenie MO pobúrené že sa OS SR stali terčom posmechu a v konečnom dôsledku sa stalo terčom posmechu aj samotne vedenie MO. Nič im nebráni to zmeniť. 

Občania by nespochybňovali zmysluplnosť OS SR a schopnosť vzdušných síl dostať do vzduchu naše lietadla, keby MO dokázalo každoročne zverejniť štatistiku ročného náletu jednotlivých typov, priemerné náklady na letovú hodinu za jeden rok podľa typov, percentuálnu mieru bojovej letu schopnosti jednotlivých tipov, a ďalšie parametre. Potom by nikto nemohol spochybňovať funkčnosť a zmysluplnosť existencie tejto časti OS SR.

Samozrejme v našich podmienkach sa skôr nájde dôvod prečo to nerobiť miesto toho prečo to robiť. Už vidím vyjadrenie príslušného zodpovedného pracovníka MO alebo velenia vzdušných síl s zdôvodnením prečo sa to urobiť nemôže alebo nedá ako by som o takéto informácie požiadal. Veď zažil som to v podobných prípadoch za posledné roky často krát. Pravda je však taká že taký dôvod neexistuje. Ak to môžu urobiť iné vzdušné sily našich spojencov, neexistuje dôvoď prečo sa to urobiť nedá.

Nechcem však aby sa zdalo že súčasné vedenie MO je neschopne. Pravda je, že v rekordne krátkom čase prijala vláda novú Bielu knihu. Slušné sa naštartoval proces prípravy novej obrannej stratégie ktorá ma šancu byť prijatá do konca roka. Dokonca sa akceleroval proces prípravy certifikácie mechanizovanej brigády. A to sú úspechy ktoré stavia toto vedenie MO do pozície najlepšieho vedenia MO aspoň za posledných 10 rokov. Bohužiaľ transparentnosť a komunikácia medzi úspechy súčasného vedenia MO nemožno priradiť. Tu si zároveň treba uvedomiť ďalší rozmer tohto problému.

Nove vedenie MO môže 100 x opakovať že neberie na ľahkú váhu hrozbu hybridného ohrozenia, môže donekonečna v pripravovanej stratégii deklarovať význam boja proti propagande. Avšak ak bude svojou netransparentnosťou a neschopnosťou efektívne a v čo najširšom rozsahu informovať o dianí v rezorte vytvárať živnú pôdu pre efektívnu propagandu. Bude toto vedenie MO jednou z najväčších hrozieb pre národnú bezpečnosť. A to preto že je priamo zodpovedne za vytvorenie optimálnych podmienok pre šírenie propagandy ktorá ma okrem iného rozložiť funkčnosť bezpečnostné a obranného systemu SR ktorý je závislý na tom že občania budu chápať význam a úlohu OS SR.

 

A to je naozaj smutné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?