Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tour de lož (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Sto rokov?

Aké boli výdavky na slovenskú armádu pred sto rokmi, keď môžeme pokojne tvrdiť, že dnes sú výdavky najnižšie za sto rokov?
P.S.
Ak čakáš na ďalšie kontrolné dni, tak si dovolím upozorniť sa, že si ich už stihol premeškať pri ministrerstvách financií, dopravy, hospodárstva aj vnútra.
 

re: Dhal

Veď mu pomôžte a napíšte na ktorom ministerstve pri hodnotení jeho práce Fico netáral a neklamal.
 

 

Takže aké boli výdavky na slovenskú armádu pred sto rokmi?
 

re: Dhal

Jednalo sa o bežne používaný zvrat typu "Sto rokov som Ťa nevidel", a nikto doteraz s takýmto čosi nemal problémy.
Až teraz Vy.
V snahe odviesť diskusiu kamsi inam.

A pokiaľ chcete ozaj bazírovať na detailoch, tak Slovensko sa nevynorilo náhle z hĺbin zeme, ale je právnym nástupcom predchádzajúcich štátnych zoskupení, a tam tie roky asi budú v poriadku.
 

Tiez nechcem bazirovat na detailoch

nie je vsak najvacsim problemom nasej armady, ze uz vyse pat tuctov rokov je bojaneschopna?
 

Podľa toho...

...čo jej príslušníci predvádzajú na verejnosti, by sme to mali považovať za najšťastnejšiu variantu jej existencie.
 

V snahe odviesť diskusiu??????

Klammko, ale veď to ty si sa pricucol na MOJU otázku k ČLÁNKU s vyjadrenám ÚPLNE OD VECI. Ako to už u teba býva dobrým zvykom.
 

re: Dhal

Úplne od veci bolo tých Vašich sto rokov, článok ku ktorému reagujete je o čomsi inom.
 

 

"Sto rokov" je téma z článku. Najlepšie sa o tom klammkovia presvedčia vtedy, keď si prečítajú vyjadrenie autora článku k tejto téme. Keby ho celkom náhodou klammkovia nevedeli nájsť, tak je v tejto diskusii o kúsok nižšie.
 

Myliž sa

članok nieje o sto rokoch, članok je len o neschopnosti posledných 4 rokoch :-) a v tom ma Klamm pravdu... máš čudne zmyšlanie aksi dospel k takemu chibnému zaveru, ale to nielen na tomto mieste
 

Hm...

...takže pokračovať v systéme nakúpiť nové zbrane ale nie náboje, začať stavať nový centrálny muničný skla, etcd (ako sa to dialo za predchádzajúcich pravicových ministrov odrbany) je podľa Teba OK.
 

zaujimave informacie

ktoré akvizicie maš na mysli ???
 

Ahoj

Za tejto vlady klesli vydavky na obranu pod 1,5 % HDP, za vlady M. Dzurindu oscilovali okolo 1,8 % Za V. Mečiara postupne klesali podobne ako z ČSFR z viac ako 3 % HDP z 1989 počas studenej vojny sa udžiavali v rozmedzi 3-5 % hdp, v rokoch 1945 až 1948 postupne klesali z vojnovej urovne ktorá vysoko presahovala 5 % ale to bol vojna a vojnové vydavky sa riadia iními ekonomickými pravidlami ako mierove kde sa doporučuje aby vydavky na obranu boli v rozmedzi 2-5 % hdp. Za prvej republiki tieto vydavky boli tiež cez 3 % HDP s dôvodu najprv utokom madarov a poliakov neskôr hrozby fašizmu. Prva svetova bola zase cez 5 % a predtým v Rakusko uhorsku cez 2,5 % HDP minimalne od vojenskej reformy po prusko rakuskej vojne 1866... Som presvedcený že aj predtým boli vydavky na obranu cez 2 % ale z pochopitelných dôvodov nemám dáta takze minimalne 140 rokov neboli vydavky tak nizke a som presvedcený že toto obdobie bolo vyrazne dlhšie :-)))
 

 

Percentá sú veľmi šikovný vyjadrovací nástroj a dá sa na ne zvaliť hocičo.
V prípade porovnávania percenta nákladov z HDP však vľmi silno pokrivkávajú na všetky percentuálne nôžky. Ono je to totiž tak, že porovnávať sa majú veci porovnateľné:
- na tvorbu HDP má výrazný vplyv produktivita práce. Asi nikto nebude spochybňovať fakt, že je dnes výrazne vyššia, ako za prvej ČSR a za c.k. monarchie.
- na výšku nákladov na armádu má oveľa vyšší vplyv konkrétne množstvo finančných prostriedkov, ako nejaké percento. Ak by aj Slovensko venovalo celý HDP (teda 100%) na armádu, tak by sa na úroveň USA asi nedostalo.
- porovnávať by sa mala aj veľkosť štátu. Kto dnes vie zodpovedne povedať aký podiel nákladov na armádu pripadal za Rakúsko-Uhorska na Slovensko? Tkalo sa to aj prvej ČSR, je predsa úplne jasné, že napríklad budovanie pohraničných opevnení na západnej hranici územiu Slovenska priamo neprospievalo.
 

mal by si si to prečiťať ešte raz :-)

Udavanie vydajov obranu ako podiel HDP je bežný spôsob vyjadrenia rozumnosti mieri výdavkov. Preto napr NATO svojim členom doporučuje aby vydavky dosiahli 2 % HDP. Dôvod je trivialny... Ak je to menej sila obrana je podfinancovana voči pripadnemu zisku utočnika čo zvyšuje riziko konfliku...(samozrejme ma to aj parcialne dopady) Ak prekonaš 5 % uzbojuješ sa... Ja nediskutujem na nominalnou mierov vydavkou sice ak zohladnime inflaciu, techflaciu a podobne aj o tom mozeme diskutovať ale to je zložitejsi problém a ani neporovnavam ako ty velkosť armady... len som napisal že posledných 100 rokov nebol nižší podile na HDP ako teraz a kedze je to pod spominamimi 2 % znamena to len jedno... na čele našho štatu su bezpečnostný ignoranti :-) ale čo sa čudujem ved aj tvoja reakcia je nekonpetentná
 

 

Dvojpercentná miera HDP je možno odporúčaním NATO. Je to však odporúčanie, ktoré platí PRE ROVNAKÉ obdobie a nikto to neporovnáva so toročnou minulosťou. Mimochodom - akou metodikou si stanovoval tvorbu HDP v Rakúsko-Uhorsku?
Je to však tiež veľmi pofidérne: ak majú dva štáty približne rovnakú veľkosť a približne rovnakú armádu, tak majú obidva prispievať na armádu 2%, ak jeden z nich má dvojnásobný HDP oproti druhému?
 

Ja som ju nestanovujem

mne ju staci prebrať... Skusim to ešte raz vysvetliť prečo som zvolil podiel na HDP, sice som ho zvolil preto že je to bežna metodika ale vysvetlim prečo je bežna. Je studena vojna USA daju na obranu 5 % Rusi boli už v tedy v ***** ale chceli ovladnuť svet ako i to vyticil za ciel Lenin a ako v tom pokracovali všetci ostatný a tak aby sa američanom aspon trochu vyrovnali davali na zbrojenie 15 % lenze to bolo na ukor všetkého ostatneho, skoli mali ako mali, zdravtnictvo ešte horsie, byvali v komunalkach (niekolko rodin v jednom byte) a poodbne a to preto lebo presunuli zdroje inde... Ja neporovnavam silu armady... To nechavam tým co nevedia o čom píšu, (zvyčajne napišu niečo take že armada nieje 50 rokov bojaschopna ako niekto tu dole ) ja som skonštatoval že tato vlado je neschopna spravne rozhodnu a to dokazujem tým že podfinancuva obranu. Prečo tie 2 % sa teraz pitaš je to jednoduche zase opakujem ked je to menej ako 2 % utočník potrebuje vynaložiť menej ako ziska a preto je preneho vyhodne viest vojnu samozrejme to plati len za bežných okolnosti nezohladnujuc strategicke aspekty len racionalny zisk. (takze tato teoria napr plati na 1 iraku vojnu alebo vojnu o falklandy ale napr neplati na vojnu vo vietname, 2 vojnu iraku, alebo avganistan)
 

 

Takže podľa akej metodiky sa posudzuje HDP Rakúsko-Uhorska?
Prečo máme porovnávať percento HDP pre obdobia sto rokov od seba vzdialené?
Ak majú dva štáty približne rovnakú veľkosť a približne rovnakú armádu, tak majú obidva prispievať na armádu 2%, ak jeden z nich má dvojnásobný HDP oproti druhému?
 

Ahoj

Ako som napisal udaje o rakusko uhorsku som prebral. Zdrojom je jeden članok o paralelami politického stavu pred prvou svetovou vojnou a sučasnym svetom konkretne išlo o porovnavanie výdavkou na zbrojenie vtedajších velmoci a sučasných čo k tomu dodať ???
K druhej časti asi tolko armada sa nebuduje preto aby len tak existovala ale plni istu službu ... zabezpečuje vonkajsiu bezpečnosť štatu... obrana aby bola efektivna musi byť primerana... ak si ten priklad znednodušim tomu chudobnejsiemu štatu staci polovične velka armada pretože hodnota toho štatu je len polovičná, je jedno že tie štaty su rovnako velke a maju rovnaki počet obyvatelstva, to neurčuje pripadny zisk utočnika, samozrejme ten štat moze mať rovnako velku armadu a moze mať aj rovnako velke vydavky na obranu za predpokladu ze vude mať večší podiel na HDP ale to len za predpokladu že ich vlada sa bude spravať iracionalne bude tie peniaze minať zbytočne neprimerane skutočnemu riziku... samozrejme je to totalne zjednodušený priklad, motivacie možu byť rozne (prikladom inej motivacie može byť naša ak by napr. premier Fico bol Jan Slota neodvadzal by pozornosť od vnutornych problemov nadavanim na novinarov ale zvyšovanim vydavkou na zbrojenie pred fiktivnou hrozbou madarov) ale vždy su racionalne nie iracionalne ako napr tvoja uvaha...
 

Aha....

Takže ty nevieš odkiaľ tú informáciu máš (myslím tú o HDP spred 100 rokov), kto ti ju poskytol a ani si sa nad ňou vážnejšie nezamýšľal.
To ti však nebráni považovať ju za písmo sväté a do krvi sa hádať o jej pravdivosti....
.
Si vzácny človek. Stačí nakľúčikovať a potom sa už postará o seba sám podľa patričných vopred stanovených pokynov a direktív. Ani za boha si už neviem spomenúť prečo sme na vojne takýmto vzácnym ľuďom hovorili že "gumy".
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 5 599
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 4 573
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 3 808
 4. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 405
 5. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 1 321
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 122
 7. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 1 003
 8. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 838
 9. Martin Droppa: V nedeľu si zapnite našu 'Dvojku' 774
 10. Martin Pilnik: Má ísť 800 miliónov z daní na ochranu Fica pred spravodlivosťou alebo na liečbu rakoviny? 688

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 2. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 3. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 4. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 5. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 6. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 7. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 8. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste
 9. Ivan Švajlen: Môj stret so smeráckou štátnou správou
 10. Peter Fiabáne: Snažme sa nezablúdiť.

 1. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 2. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 3. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 4. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom
 5. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 6. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 7. Kočner píše Haščákovi: Ty sa mňa ľakať nemusíš
 8. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 9. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 10. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)

Už ste čítali?