Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tank a 21 storočie po 20 rokoch – Modernizácia T-72M1, časť 1. Zameriavací komplex (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

V dalsej casti

by som doporucil nechat skontrolovat gramatiku a stylistiku,.
Takto odborny text si to zasluzi.
 

 

Ak ti ide gramatiku, ja by som ti odporučil Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N z r. 2006, 2011, 2015.
*doporučiť ↗ správ. odporučiť
https://jazykovaporadna.sme.sk...
 

Presne ma to

napadlo. Odborný článok a zhadzuje ho množstvo chýb a preklepov.
 
Hodnoť

Asi

by som nešiel cestou modernizácie T-72. Nehovorím že to je zlá konštrukcia, ale je už dosť stará. Radšej by som išiel cestou napríklad tých Leonardov. Predsa len majú väčší potenciál na modernizáciu.
 

Ahoj,

No problémov je že nám na ne chýbajú peniaze. Na jeden nový Leopard 2A7+ potrebuješ 10 mil. eur. Ale áno modernizácia T-72M1 ma viac otázok ako odpovedí. Na objektivne posúdenie by sme potrebovali poznať o akú modernizáciu by išlo.
 

A preco

by sme nemohli zobrat povedzme 2A5, alebo 2A6 z nemckych prebytkov a potom ju pripadne zmodernizovat. Aj bez modernizacie by tieto tanky boli minimalne na rovnakej urovni ako modernizovana T-72 a ak by Leopardy modernizovali, tak by boli urcite lepsie ako T-72. Ale suhlasim, ze na objektivne posudenie by bolo treba viac faktov. A peniaze v momentalnej situacii su tiez problem.
 

 

Prečo neodkúpime prebytky?

Pretože v dnešnej dobe takéto prebytky prakticky neexistujú..

Ešte pred pár rokmi existoval plán Reinhmetalu alebo KMW tie prebytky zobrať, modernizovať a leasovať krajinám strednej Európy, ale potom prišiel Krym, a po pár rokoch sa Nemecko rozhodlo, že si ich radšej nechá a zmodernizuje samo na A7..

Ak ma pamäť nemýli okrem Nemecka malo dať prebytky Holandsko..
Ale pochybujem, že reálne by pustilo dnes 50 ks tankov a naraz..

Mne osobne by sa skôr páčilo nákup 200-300 BVP Puma + delostrelectvo + raketove vojsko.. (to delostrelectvo vďaka Zuzana 2 máme/budeme mať veľmi dobré - ukázalo sa, že v posledných 3 konfliktoch práve to spôsobuje najväčšie škody)

Napíšem to jednoduchšie čo je dnes vo všeobecnosti najdôležitejšie na dnešnom bojisku..

Prvý objaviť protivníka + prvý vystreliť. A vedieť manévrovať.

Puma reálne objaví prvá prakticky hociktorý tank v našom teréne.
Dokáže v prípade dobrého uhlu odolať aj tankovej strele pri stupni ochrany stanag 6+ (Nemeci tvrdia, že sú oveľa ďalej ako táto norma - len je to maximálna norma pri BVP - odborníci tvrdia, že dokáže odolať minimálne náboju zo 105mm tankov).
A každá nesie 2X Spike-LR (pripravujú sa verzie s oveľa väčším počtom striel)

Spike-LR je izraelská strela schopná zasiahnuť tank na 5 000m..
Realne aj keď by proti spike zafungovala nejaka aktivna ochrana - 15kg strela očese senzorové vybavenie protivníka.

Výhody:
1. Cena : 9 mil kus bez rakiet. - nižšia ako pri tanku

2. Puma má 41 ton ako aj naše T-72 - moderný tank atakuje 70ton
Nemusíme dokupovať nutne okamžite nové ženijné a podporné vozidlá - zvládneme s tými čo máme dnes a v ČR predstavili pomerné lacné ženijné a mostné zariadenia práve do 50 ton.

3. Podľa článku chceme 440 mil eur dať len na tieto vozidlá - ak by sme ušetrili len polovicu tejto sumy za 220 mil sa dá kúpiť 220 BVP Puma - bojová hodnota 220ks je oveľa vyššia ako 50 tankov..

4. Puma je najnovší koncept BVP (zavedeného), má podobné a dokonca pokročilejšie senzorové vybavenie ako má väčšina najnovších tankov.

5. Puma má lepšie kw/t ako Leopard 2.. teda nezaostáva v mobilite, práve naopak...

6. Výrazná úspora z prevádzkovania len jednej pásovej platformy namiesto 2.Strata: strata schopností u tankového vojska - trvalejšie..
Ale 30ks tankov je už dnes živorenie..
Podľa mňa nemá zmysel udžiavať ani 30 ani 50 ks tankov, reálne všetci potencionálny naši súperi by vyslali proti nám tankovú brigádu a tá má okolo 100ks tankov - aký má význam nech by sme spravili sebe-lepšiu modernizáciu alebo nákup keď naši budú stáť v presile 1:2 ale asi skôr 1:3..?? A všetci naši susedia, ale aj vzdialenejšie krajiny majú už dnes 100ks podobných tankov ako len ešte mi chcete získať.
Nebolo by lepšie skôr aby sme nakúpili asi naj-špičkovejšie BVP vo vyšších počtoch a mechanizovaná brigáda by prišla síce s 0 tankami proti ich 100 ale my by sme mali 400-500 BVP proti cca 100-200ks BVP protivníka?

Nemusel by protivník byť opatrnejší, nemalo by to odstrašujúci význam keď by protivník vedel, pozor v počte vozidiel má Slovensko prevahu, my zase v počte tankov, ale pozor tie ich majú cca 1000 ks spike-lr čo desaťnásobne prevyšuje počty tankov?

Je to samozrejme len moja úvaha, ale nie je málo štátov podobnej veľkosti ako naša, ktoré sa vzdali nejakej časti armády v prospech výrazného navýšenia inej časti.

P.S.: Nákupom BVP Puma vieme splniť požiadavky NATO na ťažkú mechanizovanú brigádu.
 
Hodnoť

Budete Tankista

Budete Tankista. Čo sme sa naskákali a vyskákali z tanku. Donekonečna sme šetrili muníciu, tak sme sa "hrali", na vojakov s tančíkmi a vkladali sme do 100mm hlavní vložné, na cvičné strely 20mm. Streľba plnou rážou, bol sviatok a peklo zároveň. Keď čítam tieto riadky o zameriavačoch, cítim smrad a zimu. Jednu hnusnú vojnovú mašinu. Pozrite si, na čo je ten tank dobrý, na prehliadky, pred tribúnou plnou "politikov", čo politizujú a hrajú sa s mocou, že vraj štátu. Hrajú sa s našimi životmi a naplňajú si akési "úchylné" egá, v budúcich tankových bojoch. Keď na chvíľu ustanú, predávajú tanky pod cenu nejakým ďalším úchylom v Afrike alebo na Blízkom východe, kde sa stále bojuje o duše, naftu, kávu, či čo by bolo ešte zaujímavé v treťom tisícročí pre štátne Mafie s národným folklórom. Inak pokrok nastal. Dnes bojujú turisti a novinári, tank je len na výstrahu postavený na križovatke.
 
Hodnoť

T-72 už je prekonaný.

T-72M1 je už tak zastaralý (v pôvodnej podobe), že čiastočná modernizácia nedáva zmysel z technického hľadiska, komplexná zasa z finančného.

Reálne by sa modernizovalo len pár desiatok strojov čo už samo o sebe dosť stráca zmysel - jednotkové náklady budú veľmi veľké.

To už radšej nechať "dožiť" tieto tanky v tejto podobe, hoci už sú v reálnom boji nepoužiteľné a sústrediť sa na nové stroje - hoci i v dlhšom horizonte.

Jediné ekonomické riešenie je spojiť sa napr. s Poliakmi a možno využiť nejakú časť ich modernizačných programov. Vyvíjať "slovenské" riešenie skončí ako MODERNA - vyhodené peniaze.

Ak sme už vydržali s T-72M1 v pôvodnej podobe 28 rokov samostatnosti ... tak tých pár rokov ešte vydržíme ....
 

Ahoj Dušan.

To čo si napísal je naozaj konzistentný a veci znalý postoj. Snáď len jeden postreh rozumná čiastočná modernizácia by mohla mať zmysel pretože hlavnými nepriateľmi budu do roku 2050 T-72B3 a T-90 a to nieje velmi kvalitne tanky. Sosna U ma len 3 násobný optický zoom. IC kamera ma rozlíšenie 640x480. Ani ostane parametre niesu nejako závratné. Dobra lacná modernizácia by pomohla držať krok ruskými tankmi... Avšak na skutočne zhodnotenie by sme potrebovali vedieť aká by bola príslušná modernizácia a aká by bola jej cena...
 
Hodnoť

Hmmm

neexistoval prototyp T-72 M2? Akozeee, ano, bolo to dobrych 20 rokov dozadu, mozno aj viac, boli sme to s fotrom v Martine natacat, myslim, ze to malo nejaky Belgicky zameriavaci system ale nepytajte sa ma na detaily. Viem, ze v hmle bol komin teplarne cez IR krasne viditelny :) Mozno by ten film mohol niekde na U-Maticovych paskach vyhrabat.
 

Ahoj,

T-72M2 je stále v Vojenskom technickom a skúšobnom ústave na Zahorí. Zameriavací system používal nezávislý zameriavač veliteľa od francúzskej firmy SFIM ktorá už ale neexistuje a IČ zameriavač strelca od Slovinskej firmy Fotona. Dnes to je už len technický zaujímavý pokus ktorý sa nedá uviesť do praxe. A vývoj by musel začať odznova.
 

Vdaka

za info.
 
Hodnoť

Poučný článok,

Ak môžem, ja si predstavujem niečo ako m95 degman, ževraj chorváti do toho idú(duro dakovič +elbit+my dodáme gts-125) 41 kusov max 3mil.eur kus predpoklad modernizácie aspoň 20 rokov.. (mostné a ženijné neskôr ) Potom ísť do Leo3, keď budú vychytané.. 😎som trošku megaloman, keďže predpokladám že budeme dávať 2% na obranu, budeme mať ťažkú brigádu a v spoločnosti budú naše Ossr uznávané ako si zaslúžia.. som sa zasníval pekný večer
 
Hodnoť

Na Slovensku

je kazda jedna modernizacia vojenskej techniky dobra iba na obohatenie sa niektoreho z radov prislusnikov meciarovskej domacej kapitalotvornej vrsty.
Po stranke ucelovosti je modernizacia 50-rocneho sovietskeho tanku produkt mozgu zniceneho dekadami excesivneho konzumu destilovaneho alkoholu.

Nic ine sa k tomu neda napisat.
 


Najčítanejšie


 1. Dominik Parajka: Vyskúšal som najlacnejšie jazdené kombi na Slovensku - Škoda Felicia Combi test 5 546
 2. Michael Achberger: 40 faktov o chudnutí: tieto informácie si zapamätajte 5 530
 3. Ľubomír Belák: Pán premiér Igor Matovič, zastavte sa! 5 443
 4. Július Kovács: Kmotrík mladší, jeho skutočné povolanie? Syn. 3 941
 5. Rudolf Pado: Tak všetci stiahnime chvosty ... 2 856
 6. Miroslava Arpášová: Neverím v Borisove peniaze ani filantropiu 2 513
 7. Stanislav Martinčko: Šťastnú cestu pán Bödör!!! 2 442
 8. Ctirad Klimčík: Prechmaty a prehmaty alergológov a neurológov 2 341
 9. Ondrej Prostredník: Joch verí, že ideál katolíckej rodiny sa presadí evolučne 1 819
 10. Katarina Antenozio: Miesto, kde sa neumiera 1 663

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Sudca Špeciálneho súdu, sudca Truban, prepustil Norberta B
 2. Miriam Studeničová: Informácie! Požehnanie alebo skaza?
 3. Filip Colombo: Igor, upokoj sa
 4. Martin Pechovský: NOVÉ TITULY ZA MENOM? ALEBO AKO PREDÍSŤ „RÝCHLOPEČENIU“ A ZAMERAŤ SA NA KVALITU?
 5. Ivan Čarnogurský: Ako sme prechádzali hranicou
 6. Vladimír Bohm: Dôvod nepokojov v USA, alebo prečo nenávidíme odlišnosti a ako to vyriešiť?
 7. Miroslava Arpášová: Neverím v Borisove peniaze ani filantropiu
 8. Team Vallo pre Ružinov : Prečo sme nepodporili kúpu ružinovského parkoviska za 2.6 milióna?
 9. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VI. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Kaštieľ.
 10. Štefan Vidlár: Ty Boh môj samojediný!


Už ste čítali?